Psychiatra czy psycholog? Do kogo i kiedy się zgłosić? A może porady online?

autor Joanna Marecka
270 odsłon/y

Rozmowa telefonicznaNie radzisz sobie z emocjami? A może od dłuższego czasu odczuwasz znaczący spadek samopoczucia? To może być sygnał, że należy zgłosić się do specjalisty. Sprawdź, kiedy pomoże ci psychiatra, psycholog, a kiedy psychoterapeuta.

Czym się zajmuje psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem medycyny, którego obowiązuje Kodeks Etyki Lekarskiej. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń psychicznych. Jako jedyny z trzech opisanych tu dziś specjalistów może wprowadzić leczenie farmakologiczne, przepisywać leki. Dlatego jeśli będziesz podejrzewać u siebie jedno z zaburzeń psychicznych, to właśnie do psychiatry powinieneś skierować pierwsze kroki.

Czym się zajmuje psychiatra? Przede wszystkim leczeniem depresji, nerwicy, uzależnień, zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i zaburzeń osobowości. Do niego powinni zgłosić się pacjenci z myślami samobójczymi, a także z zaburzeniami odżywiania. Pomoc psychiatry online opisuje serwis z poradami, tam znajdziesz więcej informacji na temat tego, jacy pacjenci powinni się do niego zgłosić.

Niepokojące objawy to m.in. nagłe zmiany nastroju, permanentne odczuwanie lęków oraz niepokoju, a także uczucie smutku, bezradności. Gdy stan jest długotrwały, pomoc psychiatry może być niezbędna. Jeśli wstydzisz się do niego zgłosić, zaraz opiszemy rozwiązanie, które może ci w tym pomóc.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest to osoba posiadająca kwalifikacje do tego, aby udzielać wsparcia oraz pomocy psychologicznej. Często jego kompetencje różnią się w zależności od tego, w jakim ośrodku pracuje – w szkole, zakładzie opiekuńczym, szpitalu, zakładzie karnym. Obowiązuje go tajemnica zawodowa.

Psycholog najczęściej zajmuje się poradnictwem, może wydawać zaświadczenia oraz orzeczenia psychologiczne. Jak już wiesz, nie może przepisywać leków. Zwykle pomaga w problemach życia codziennego, a także diagnozuje osobowość.

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta to osoba posiadająca umiejętności oraz uprawnienia do tego, aby prowadzić psychoterapię, podczas której wykorzystuje specjalistyczne metody leczenia problemów, w przypadku których czynniki psychiczne odgrywają główną rolę.

Do psychoterapeuty najczęściej kieruje psychiatra lub psycholog, po rozpoznaniu m.in. depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych, aczkolwiek można się również do niego zgłosić samemu. Kiedy warto to zrobić? Gdy posiadasz długotrwałe problemy w jakimś aspekcie twojego życia lub gdy nie potrafisz poradzić sobie z bolesnymi doświadczeniami z przeszłości.

Na psychoterapię chodzą często też osoby, które chcą lepiej poznać siebie, zadbać o swój rozwój.

Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta – porady online

W opinii społeczeństwa często można spotkać się z przekonaniem, że wizyta u psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty jest czymś wstydliwym. Tak naprawdę jest to taki sam specjalista, jak lekarz rodzinny czy neurolog. Ze względu na to, że wizyty u każdego z wyżej przedstawionych ekspertów najczęściej przebiegają na rozmowie, nie musisz udać się do gabinetu. Możesz konsultacje przeprowadzić… online.

Coraz więcej specjalistów oferuje taką możliwość. To wygoda, oszczędność czasu, ale także komfort polegający na tym, że nie musisz obawiać się, że kogoś spotkasz, masz zapewnioną dyskrecję.

Porady online to często rozwiązanie dla osób, które czują, że coś jest nie tak, ale nie wiedzą, czy jest to „duży” problem i chcą to skonsultować. A także dla tych, dla których wizyta u tego specjalisty byłaby uciążliwa ze względu na dojazdy bądź ograniczenia w poruszaniu się.

podobne treści

zostaw komentarz