Co pić na grzybicę pochwy, czego unikać?

autor Lilia Szostak
497 odsłon/y

Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie i swędzenie w okolicach miejsc intymnych? To może być grzybica pochwy. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z infekcją naturalnymi sposobami? Podpowiemy Ci, co pić na grzybicę pochwy, a czego warto unikać podczas kandydozy.

Czym jest spowodowana grzybica pochwy?

Grzybicę pochwy wywołują drożdżaki z grupy Candida, które naturalnie występują w ludzkim ciele w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym, drogach oddechowych czy też na skórze. Dlatego kandydozę pochwy uznaje się za chorobę endogenną, czyli spowodowaną przez składnik mikroflory organizmu człowieka. Rozwojowi infekcji sprzyja obniżenie odporności i nieprawidłowa dieta. Do objawów grzybicy pochwy zalicza się zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, a także biały nalot i upławy. Podczas leczenia zakażenia stosuje się środki farmakologiczne przyjmowane doustnie i dopochwowo, jednak można wspomagać się również domowymi sposobami na infekcje intymne.

Co pić na grzybicę pochwy?

Szczególnie dobroczynne działanie w łagodzeniu objawów kandydozy pochwy wykazują zioła. Mieszankę ziołową można przygotować samodzielnie w domu z suszu dostępnego w aptece. Co na grzybicę pochwy pomaga? Jednym z ziół o działaniu przeciwzapalnym jest rumianek. Zmniejsza on uczucie pieczenia i zaczerwienienie miejsc intymnych. Podobne właściwości posiada szałwia, która hamuje proces namnażania się drożdży. Warto sięgnąć również po napar z pokrzywy wykazujący działanie bakteriobójcze.

Kolejnym domowym sposobem na grzybicę pochwy jest stosowanie nagietka lekarskiego, który wspomaga regenerację śluzówki. Dobrym rozwiązaniem może być również picie naparu z kory dębu — zioło to wykazuje właściwości ściągające. W łagodzeniu objawów infekcji intymnych szczególnie cenione jest także ziele krwawnika działające rozluźniająco i antybakteryjnie. Możesz sięgnąć też po wyciąg z aloesu zawierający kwas cynamonowy i substancję będącą polisacharydem mannozy wykazujące działanie przeciwgrzybicze. Picie soku z aloesu wspomaga rozwój pożytecznych bakterii i hamuje namnażanie się drożdży.

Czego unikać przy kandydozie pochwy?

Jednym z czynników przyczyniających się do powstania grzybicy pochwy jest nieodpowiednia dieta, dlatego w trakcie leczenie i dla utrzymania jego efektów zaleca się unikanie mocno przetworzonego jedzenia, spożywania słodkich napojów i stosowania ostrych przypraw. Warto także ograniczyć spożycie produktów mlecznych — jogurtów, serów żółtych i pleśniowych. W okresie leczenia należy także unikać stosowania mocnych środków myjących, które będą podrażniały błonę śluzową warg sromowych.

Grzybica pochwy jest dosyć nieprzyjemną dolegliwością. By jej unikać, warto zadbać o odpowiednią dietę i pielęgnację okolic intymnych. Dobrym rozwiązaniem jest również noszenie bielizny z naturalnych, oddychających tkanin, która nie wywołuje ucisku i dyskomfortu.

podobne treści

1 komentarz

Kim 15 marca 2023 - 07:27

Ja tam się chyba nie znam, ale na logikę to wydaje mi się, że picie na grzybicę pochwy czegokolwiek raczej ma mało sensu :D leczyć trzeba chyba drugą stronę :D

odpowiedź

zostaw komentarz