Nadkwasota to schorzenie przejawiające się nadmiernym wydzielaniem soków trawiennych. Ich nadmiar w żołądku powoduje duży dyskomfort trawienny ze względu na zawarty w nich kwas solny. Powodują one szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jak sobie radzić z tym problemem? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
- Czym jest nadkwasota żołądka?
- Jakie domowe sposoby na nadkwasotę żołądka?
- Jakie inne metody na nadkwasotę żołądka?
Czym jest nadkwasota żołądka?
Jak już wspomniano, przejawia się zwiększeniem wydzielania kwasu solnego, który obniża poziom pH w żołądku. Śluz okrywający błonę śluzową tego narządu stanowi barierę ochronną przed żrącym działaniem kwasu. Jeśli jest uszkodzona w wyniku choroby wrzodowej bądź refluksowej, wówczas można zaobserwować szereg objawów typowych dla nadkwasoty. Przyczyniają się do niej również problemy z niestrawnością, przejedzenie lub ciężkostrawna dieta. To właśnie ten ostatni czynnik najczęściej sprzyja powstawaniu nadkwasoty. Wśród najczęstszych objawów można wyróżnić ból brzucha, zgagę, nudności i wymioty.
Jakie domowe sposoby na nadkwasotę żołądka?
Najskuteczniejszym naturalnym sposobem na walkę z nadkwasotą jest picie ciepłej wody z octem jabłkowym i miodem. Do przygotowania takiego napoju wystarczy szklanka ostudzonej wody oraz po jednej łyżce octu i miodu. Inną metodą jest spożycie soku z surowych ziemniaków. Wystarczy umyć średniej wielkości ziemniak, obrać i zetrzeć na tarce. Następnie należy docisnąć powstałą pakę, aby otrzymać sok. Taką miksturę warto pić góra dwa razy dziennie przez dziewięć dni, a następnie zrobić kilkudniową przerwę.
Pomóc może również picie oparów z siemienia lnianego, spożywane na 15 minut przed śniadaniem. Jedną łyżkę siemienia zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na godzinę. Odcedzamy ziarna i wypijamy powstały kleik. Można przygotować go również wieczorem i pozostawić na noc, by rano móc od razu wypić gotowy napój.
Wśród innych naturalnych metod wyróżnić można także picie sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić maksymalnie dwie łyżeczki. Jest to skuteczny sposób, jednak można go stosować tylko doraźnie. Długotrwale stosowanie nie jest zalecane ze względu na możliwość zaburzeń metabolicznych.
Można spróbować soku z imbiru zwłaszcza w przypadkach, kiedy w wyniku nadkwasoty często dochodzi do nudności lub wymiotów. Korzeń należy obrać i zetrzeć na tarce. Wypijamy jedynie jedną lub dwie łyżeczki soku, popijając wodą. Napar można zrobić również ze zmielonego lub sproszkowanego imbiru.
Naturalnym sposobem na pozbycie się nadkwasoty jest gryzienie migdałów, ponieważ zawarte w nich składniki skutecznie neutralizują kwas solny w żołądku.
Jakie inne metody na nadkwasotę żołądka?
Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu składników pozwala na utrzymanie właściwego poziomu pH. Ponadto dobre nawodnienie dotlenia i poprawia metabolizm. Koniecznie trzeba zmienić dietę i nawyki żywieniowe oraz unikać produktów ciężkostrawnych. Jeżeli ktoś ma tendencję do przejadania się, wówczas należy wyrobić w sobie nawyk jedzenia posiłków częściej, ale w mniejszych ilościach. Czynnikiem, który może wywoływać nadkwasotę, jest również stres, dlatego warto postarać się o unikanie jego źródła lub znalezienie sposoby na jego neutralizowanie.