Czym smarować oparzenia skóry?

autor Lilia Szostak
2,1K odsłon/y

Oparzenia to bezsprzecznie jedne z najgorszych urazów, jakich może doświadczyć człowiek. Poparzona skóra często może nawet całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a najgorsze jest to, że od bólu nie ma gdzie uciec. Można go tylko załagodzić. Przedstawiamy więc kilka sposobów i pomysłów na to, czym smarować oparzenia skóry.

Profesjonalne sposoby na oparzenia

Oparzenia skóry różnią się, w zależności od stopnia uszkodzenia tkanki. W przypadku silnych poparzeń warto jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie każde substancje mogą przynieść oczekiwaną ulgę i wytchnienie. Jeśli jest taka możliwość, po każdym poważnym wypadku warto udać się do specjalisty, który najlepiej będzie wiedział, jaką maść na oparzenia lub żel wybrać. Korzystanie ze profesjonalnych maści na oparzenia skóry jest niezwykle ważne, ponieważ naruszona tkanka nie tylko wywołuje ból, ale traktowanie jej w niewłaściwy sposób może doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet trwałego uszkodzenia ciała.

Najlepszym przykładem może być tu wystawienie oparzonego miejsca na działanie ekstremalnie niskiej temperatury. Mrożenie uszkodzonego naskórka może doprowadzić do szoku termicznego, a nawet do zaburzeń krążenia. Właśnie dlatego dobrze pamiętać, że niektóre maści lub żele na oparzenia z antybiotykiem zawierają w sobie nie tylko dodatkowe substancje łagodzące, ale także ochronne. Spytanie lekarza o najlepszą maść na oparzenia może więc nie tylko przynieść tymczasową ulgę, ale nawet uratować nas od niebezpiecznych komplikacji.

Domowe sposoby na oparzenia

Jeśli oparzenie nie było tak poważne, lub nie mamy czasu, możliwości czy ochoty, aby skontaktować się ze specjalistą, warto pamiętać o sprawdzonych domowych sposobach, na oparzenia. Domowe metody, takie jak okłady z liści babki lancetowatej czy kąpiele w maślance mogą być przydatne przy okazji nagłych mniej niebezpiecznych oparzeniach skóry, np. wrzątkiem. Sposoby te nie zastąpią może profesjonalnych środków, ale ich naturalne właściwości łagodzące mogą przynieść dużo ulgi, szczególnie przy oparzeniach skóry pierwszego stopnia. Warto jednak zaznaczyć, że rozwiązania te nie powinny zastępować profesjonalnej maści lub żelu na oparzenia.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Jednymi z najczęstszych, a zarazem mniej niebezpiecznych wypadków, są oparzenia słoneczne. Warto odróżnić je od bardziej bezpośrednich i niebezpiecznych naruszeń tkanki, ponieważ przy odpowiednim podejściu nie powinny one zagrażać życiu i zdrowiu. Oparzenia słoneczne występują najczęściej, po zbyt długim przebywaniu na słońcu bez nakrycia ani dodatkowej ochrony w postaci kremu z filtrem.

Poparzoną przez słońce skórę można wyleczyć samodzielnie w domu, używając maści na oparzenia, żelu lub kremu łagodzącego. Warto jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach, na przykład po opalaniu blizn lub znamion warto skonsultować się z lekarzem.

Zastanawiając się więc, czym smarować oparzenia skóry, przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, w jak poważnym stanie jesteśmy. Przy silnych oparzeniach, zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który może doradzić nam najlepszą maść na oparzenia. W szczególnych przypadkach, kiedy nie mamy dostępu do profesjonalnej pomocy medycznej, można ratować się domowymi sposobami, na przykład okładami z liści babki lancetowatej. Warto również wspomnieć o popularnych oparzeniach słonecznych, na które najczęściej powinny pomóc ogólnodostępne kremy łagodzące.

podobne treści

zostaw komentarz