Ile powinno się spać? Co dzieje się z człowiekiem kiedy za mało śpi?

autor Izabela Konarska
793 odsłon/y

Sen to przede wszystkim moment relaksu i regeneracji. Potrzebuje go każdy jednak jedni w mniejszym, a inni w większym stopniu. Niedawne badania naukowe pokazały ile powinien spać człowiek i jak niedobór snu, wpływa na organizm. O tym powiemy w niniejszym artykule.

1. Co to jest sen?

Z definicji sen to stan, w którym następuje bezruch oraz zniesienie świadomości. W ludzkim życiu pełni wiele ważnych funkcji fizjologicznych. Jest niezbędny do życia i do właściwego działania układu nerwowego. Bez odpowiedniej dawki snu człowiek, nie może normalnie funkcjonować a nawet myśleć.

Każdy sen przechodzi dwie fazy, fazę głębokiego snu oraz fazę REM. Ta pierwsza następuje po około półgodzinie od momentu, kiedy organizm jest całkowicie zrelaksowany i pogrążony we śnie. Trwa około 40 minut i to właśnie wtedy, pojawiają się pierwsze sny a wszelkie ruchy ciała ustają. Z kolei faza REM następuje wtedy, kiedy umysł przetwarza wszystkie wydarzenia mijającego dnia.

2. Ile godzin powinno się spać?

W ogólnej świadomości ludzkiej panuje przekonanie, że człowiek powinien spać osiem godzin dziennie. Utarło się, że jest to prawidłowa ilość snu, pozwalająca na odpowiednią regenerację i wypoczynek to 8 godzin. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Przeciętny człowiek potrzebuje jedynie 7,5 godziny na dobę. Oczywiście są i tacy, dla których to zdecydowanie za mało oraz tacy, którzy mogliby spać nawet krócej. Każdy jest inny a potrzeba snu zależy nie tylko od indywidualnych potrzeb, ale także od uwarunkowań genetycznych. Zupełnie tak jak z jedzeniem, jeśli człowiek jest głodny to sięga po jedzenie. Jeśli chce mu się spać, to kładzie się spać.

Większość ludzi przechodzi przez ok. pięć cykli snu, z którego każdy trwa ok 90 minut. To daje łącznie 450 minut, zatem otrzymany wynik to 7,5 godziny. Oczywiście jedne cykle są dłuższe a inne krótsze, stąd też wynikają różnice w indywidualnej potrzebie snu. Każdy ma inny zegar biologiczny i dlatego niektórzy określani są „rannymi ptaszkami, a inni „nocnymi markami”.

Kobieta leży przykryta kołdrą

3. Czy niedobór snu jest szkodliwy?

Ja już wspomniano powyżej, sen wpływa na wszystkie najważniejsze procesy fizjologiczne. Kiedy śpimy obniża się ciśnienie tętnicze, praca serca zwalnia, wyrównuje się oddech. Brak lub niedobór snu, powodują podwyższoną aktywność ciała migdałowatego czyli tej części naszego mózgu, odpowiadającej za emocje. Kiedy jesteśmy niewyspani jesteśmy źli, mamy kiepski nastrój, wiele rzeczy nas denerwuje i wyprowadza z równowagi. W wyniku stresu spowodowanym niewyspaniem łatwo wpadamy w złość a nawet, tracimy nad sobą panowanie.

Organizm któremu nie dostarcza się odpowiedniej dawki snu, traci wydajność i produkuje coraz mniej białych krwinek, co obniża odporność i zwiększa ryzyko zachorowania. Zmniejsza się zdolność zapamiętywania oraz złe przetwarzanie bodźców. Niedobór snu lub bezsenność, mogą również obniżać libido przez zakłócenie rytmu testosteronu i estrogenu. Ponadto spada poziom glukozy, przez co organizm pracuje wolniej i mniej efektywnie. Niedobór oraz całkowity brak snu ciągnie za sobą jeszcze szereg innych szkodliwych czynników do których możemy zaliczyć także zmęczenie, spadek formy, problemy ze skupieniem a nawet otyłość (metabolizm pracuje przez sen).

O tym że sen jest potrzebny w życiu każdego człowieka, wiedział chyba każdy jednak nie każdy zdawał sobie zapewne sprawę z tego, jak bardzo jest potrzebny. Warto wziąć sobie powyższe wskazówki do serca i zadbać o zdrowy sen. Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch.

podobne treści

zostaw komentarz