Jak zrobić maseczkę ochronną, aby wspomóc ochronę np. przed koronawirusem?

autor Joanna Marecka
413 odsłon/y

Maseczek ochronnych już od dawna nie można kupić w aptekach czy innych sklepach stacjonarnych. Jeśli jednak chcesz się zabezpieczyć przed zarażeniem koronawirusem, możesz… zrobić ją samodzielnie. Pokazujemy krok po kroku, jak to zrobić.

Maseczki ochronne – czy warto?

Stosowanie maseczek ochronnych jest jednym ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych układu oddechowego. Przy czym nie chronią one w 100% przed zakażeniem koronawirusem, konieczne jest stosowanie również innych środków ochrony, takich jak unikanie kontaktów z ludźmi, zachowanie odstępu między nimi, a także higiena rąk.

Jednak niektóre osoby, które są zarażone koronawirusem, mogą nawet  o tym nie wiedzieć, ponieważ ich choroba ma przebieg bezobjawowy. Wtedy profilaktyczne zakładanie maseczki, wraz z pozostałymi metodami ochrony, może skutecznie zmniejszyć ryzyko nieświadomego zarażania innych osób, a tym samym przyczynić się do walki z epidemią.

Jednak problemem szybko stał się… brak maseczek w aptekach, hurtowniach. Nie ma ich nie tylko dla obywateli, ale również dla lekarzy, pielęgniarek, innych pracowników ośrodków medycznych. Na chwilę obecną maseczki ochronne kupisz w sieci (np. na www.sprzedajemy.pl), ale możesz je też wykonać samodzielnie, w domu. Co będzie ci potrzebne i jak się do tego zabrać? Przedstawiamy krok po kroku, jak zrobić maseczkę ochronną.

Maseczka ochronna DIY

Aby zrobić prostą i szybką maseczkę ochronną wystarczy ci to, co na co dzień masz w domu.

Przygotuj:

  • kawałek ręcznika kuchennego, chusteczki higienicznej lub gazy,
  • 2 gumki recepturki,
  • zszywacz.

Maseczka ochronna DIY

Rozłóż pojedynczy listek ręcznika papierowego. Złóż go w harmonijkę.

Domowa maseczka

Maseczka krok po kroku

Złóż do środka jeden z końców harmonijki. Przełóż przez niego gumkę recepturkę.

Maseczka na twarz

Zgięcie zszyj zszywaczem, przymocowując w ten sposób gumkę recepturkę do ręcznika. Powtórz to samo z drugim końcem.

Maseczka ochronna

Jednorazowa maseczka gotowa!

Maseczka DIY

Oczywiście, skuteczność takiej maseczki będzie o wiele mniejsza, niż chirurgicznej. Jest to jednak dobry sposób na to, aby sobie poradzić, gdy w ogóle nie wychodzisz z domu i nie masz możliwości jej kupić lub gdy przeszkodą jest brak dostępności czy też wysokie ceny.

Maseczka ochronna z włókniny

Jeśli posiadasz maszynę do szycia lub posługiwanie się igłą i nitką nie stanowi dla ciebie problemu, możesz również uszyć taką maseczkę – dla siebie, rodziny, a nawet dla pobliskich ośrodków medycznych.

Będziesz potrzebować kawałka materiału bawełnianego oraz włókniny – wszystko o wymiarach 20×20 cm. Oprócz tego przygotuj 2 gumki o długości 25 cm.

Na materiał przyłóż włókninę. Zszyj dłuższe boki. Następnie zawiń materiał na zakładkę trzy razy. Zszyj krótsze boki. Na koniec przyszyj do nich gumkę – w serwisie YouTube znajdziesz wiele filmików pokazujących, jak to zrobić.

podobne treści

zostaw komentarz