Kawa a nadkwasota żołądka — to musisz wiedzieć!

autor Milena Dębińska
1,4K odsłon/y

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów towarzyskich, który dla niektórych z nas stanowi obowiązek przy rozpoczęciu nowego dnia. Dla wielu jest również uzależnieniem, które potrafi nieść ze sobą dość problematyczne skutki uboczne. Kawa i nadkwasota żołądkowa często idą ze sobą w parze, więc tym bardziej warto poznać szczegóły tej dolegliwości i ewentualne metody radzenia sobie z nią.

Kawa, a nadkwasota żołądkowa

Kawa, a nadkwasota żołądkowa to tematy blisko ze sobą związane. Zdarza się bowiem, że po spożyciu nawet małej ilości kawy, mogą wystąpić u nas objawy nadkwasoty żołądka. Oprócz bólu brzucha często można również odczuwać palącą zgagę, która może utrzymywać się w przełyku dłuższy czas. Kawa, a kwas żołądkowy są więc od siebie zależne, ponieważ napój ten może powodować zmiany w ogólnym jego odczynie i produkcji.

Warto również dodać, że opisane negatywne efekty mogą być tylko nasilone, w przypadku wypicia kawy na pusty żołądek. Nadmierna produkcja kwasu żołądkowego w takiej sytuacji może być silniej odczuwalna, ponieważ w takim momencie, w naszym organizmie nie znajduje się za dużo substancji potrafiących wyrównać odczyn w żołądku. Borykając się z dolegliwą zgagą, warto wybrać zwykłą wodę. Powinna ona pomóc niejako rozcieńczyć nagromadzony kwas solny w żołądku.

Kofeina a nadkwasota żołądkowa

Picie kawy, a nadkwasota żołądka są nierozłączne również z tego względu, iż zawarta w tym napoju kofeina stymuluje organizm do wytwarzania kwasu żołądkowego. W efekcie, wypicie mocniejszej kawy i ból żołądka również są od siebie uzależnione, ponieważ większa ilość kofeiny może powodować wytworzenie większej ilości kwasu żołądkowego. Dodatkowo kofeina może również podnieść nasze ciśnienie oraz pobudzić system nerwowy, a to jest równoznaczne z jeszcze większą ilością bodźców dostarczanych do żołądka.

Problem nadkwasoty próbowano rozwiązać, pijąc kawę z mlekiem. Sposób ten nie zdał się jednak na wiele. Faktem jest, że rozcieńczenie kawy mlekiem potrafi obniżyć ilość kofeiny przyjmowanej jednorazowo w napoju. Jednak jeden ze składników mleka, kazeina, również stymuluje proces wytwarzania kwasu żołądkowego. W efekcie nawet mleczna kawa ma na żołądek zauważalny wpływ.

Warto również dodać, że kofeina, która może powodować opisany ból brzucha, nie występuje jedynie w kawie. Substancja ta jest obecna również w herbacie, którą podobnie jest jednym z podstawowych napojów w codziennym rytmie człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje tu herbata zielona, której świeże liście mają w sobie zauważalnie więcej kofeiny niż w przypadku herbaty czarnej.

Jaką kawę pić przy nadkwasocie żołądkowej?

Biorąc jednak pod uwagę, jak mocno zakorzenione kulturowo jest picie kawy, warto poszukać alternatyw, które nie będą powodowały tylu komplikacji. Słabsza zbożowa kawa, a ból żołądka nie powinny mieć już ze sobą aż tyle wspólnego. Przez o wiele mniejszą zawartość kofeiny, kawa zbożowa nie powinna wywoływać tak silnego bólu brzucha. Jest to więc dobra alternatywa dla osób, które nie szukają w kawie wyłącznie pobudzenia.

Jak więc widać, kawa, a nadkwasota żołądka mają ze sobą dość dużo wspólnego. Napój ten w niektórych przypadkach może powodować dość nieprzyjemne objawy, więc warto wiedzieć, że można je zminimalizować, np. nie pijąc ulubionego napoju na pusty żołądek. Jeśli podobny ból brzucha lub zgaga będą dla nas zbyt uciążliwe, dobrze jest również spróbować rozwiązań alternatywnych, np. kawy zbożowej lub słabszej herbaty.

podobne treści

2 komentarze

Jolene 24 listopada 2022 - 09:40

No kawa bywa niestety problematyczna. Ja musiałam ją kompletnie odstawić ze względu na refluks :(

odpowiedź
kawosz 2 lutego 2023 - 10:01

Ja niestety bardzo źle się czuje po kawie i nei jestem w stanie jej pić. A bardzo ją lubię i żałuję ze mam takie dolegliwości nieprzyjemne

odpowiedź

zostaw komentarz