Bruksizm – co to jest? Objawy, przyczyny zgrzytania zębami?

autor Izabela Konarska
287 odsłon/y

Bruksizm to określenie na nadmierne zgrzytanie zębami. Jest to problem, z którym zmaga się wiele osób i przeważnie nie robią oni tego świadomie. Wbrew pozorom takie zachowanie, może nieść za sobą poważne konsekwencje od problemów z bólem głowy i wzrokiem, po kłopoty z kręgosłupem włącznie. Na czym polega bruksizm? Skąd bierze się ten problem i jak go rozwiązać? O tym przeczytasz w artykule poniżej.

Bruksizm – definicja

Bruksizmem fachowo określa się mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Mówi się o tym wtedy, gdy człowiek zaciska szczękę nawet do 10 razy mocniej niż zazwyczaj. Ciągnie to za sobą szereg poważnych konsekwencji w tym uszkodzenia zębów, przyzębia czy stawów skroniowo – żuchwowych. Do tego dochodzą także zaburzenia równowagi przez nadmiernie napięte mięśnie żwaczowe i mimiczne. Szczęki osób zmagających się z bruksizmem są bardziej kwadratowe i masywniejsze, niż przed pojawieniem się choroby. Dzieje się tak, ponieważ zgrzytając zębami i zaciskając je, napinane są żwacze które odpowiadają za żucie. Dochodzi również do zmian w obrębie żuchwy, ponieważ nadmierne zgrzytanie zębami powoduje powstawanie stanów zapalnych okolic zębów, dziąseł a nawet może prowadzić do wypadania zębów.

Bruksizm – objawy

Oprócz migreny, bruksizmowi mogą towarzyszyć takie bóle i dolegliwości jak:

  • ścieranie i pękanie zębów,
  • ubytki w zębach,
  • krwawienie dziąseł,
  • przygryzanie policzków i języka,
  • bóle w okolicach stawów skroniowych lub kąta żuchwy,
  • zaburzona praca żuchwy przy otwieraniu lub zamykaniu ust,
  • ból w okolicy oczodołów,
  • suchość oka,
  • szum w uszach,
  • ból ucha,
  • zaburzenia równowagi.

Patrząc na to ile problemów i dolegliwości płynie z bruksizmu, każdy zapewne w tym momencie sobie pomyślał że to przecież tylko zwykłe zgrzytanie zębami. Jak widać, małe rzeczy mogą wyrządzić wiele szkód.

Pacjentka podczas wiyty u dentysty

Bruksizm – leczenie

W przypadku bruksizmu może się okazać, że jeden specjalista może nie wystarczyć. Konieczna jest opieka gnatofizjologiczna (leczenie szczęki), stomatologiczna, ortodontyczna oraz współpraca z protetykami zębowymi. Często zalecane jest zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, która uniemożliwia ścieranie zębów i wspomaga wyrównanie zgryzu. Bardzo ważna jest również współpraca z neurologiem, psychologiem oraz terapeutą manualnym.

Jest to kolejny przykład na to, jak z pozoru niewinny nawyk może przekształcić się w poważną chorobę i narobić niezłego zamieszania w organizmie. Jeżeli kogoś dotknęło właśnie to schorzenie, to czym prędzej szukajcie profesjonalnej pomocy i nie pozwólcie, aby przejęło nad wami kontrolę.

podobne treści

zostaw komentarz