W ciągu dnia nasze stawy muszą wytrzymać naprawdę dużo. Szczególnie trudno jest kolanom, które dźwigają ciężar całego ciała! Z kolanami mogą wiązać się dotkliwe dolegliwości bólowe przy zbytnim nadwyrężaniu, intensywnych ćwiczeniach lub przez wypadek. Ból może być też pozostałością po przebytych już urazach. Radzimy, jak poradzić sobie z bólem kolana!
Dlaczego kolano boli
Powodów bólów w stawach może być naprawdę wiele, trudno bez szczegółowych badań ustalić dokładną przyczynę. U każdego źródło problemu może tkwić w czym innym. Głównym powodem, dlaczego kolano boli, jest uraz. Może do niego dojść w różny sposób. Możemy się poślizgnąć i upaść na kolano, ale tak naprawdę wystarczy jedynie je nadwyrężyć, by pojawił się nieprzyjemny dyskomfort. Zbytnia eksploatacja stawu kolanowego może mieć miejsce w trakcie intensywnych ćwiczeń. Jeżeli biegamy w nieodpowiednim obuwiu, ból kolan odezwie się bardzo szybko, może mu także towarzyszyć ból stawu skokowego. Tego objawu nie wolno bagatelizować, gdyż może przerodzić się w poważniejszy uraz, tzw. “rzepkę biegacza” – jest to podrażnienie chrząstki stawu kolanowego wskutek przeciążenia. Podobnie ma się sytuacja w przypadku niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, np. przysiadów lub wyskoków. Warto jest pamiętać o rozgrzewce przed treningiem, tak aby stawy były gotowe do pracy. Ból w kolanach może mieć również podłoże chorobowe, mowa np. o zapaleniu kaletek maziowych (są to małe worki wypełnione płynem, które chronią stawy), zapaleniu ścięgien. Poważną dolegliwością jest też choroba zwyrodnieniowa stawów, bardzo powszechna wśród osób starszych.
Ból kolana, czy trzeba udać się do fizjoterapeuty?
To, czy powinniśmy się udać do lekarza, zależy od intensywności i częstotliwości występowania dolegliwości. Jeżeli ból w kolanie pojawia się bardzo często i mocno utrudnia funkcjonowanie, to stanowczo zaleca się udanie do fizjoterapeuty. Jeżeli ulegliśmy wypadkowi, np. upadliśmy ze schodów, to wizyta u lekarza jest wręcz obowiązkowa. Powinniśmy być też w stałym kontakcie ze specjalistą jeżeli wiemy, że ból w naszym kolanie ma podłoże chorobowe, jak w przypadku reumatyzmu lub artrozy. Znakiem, że trzeba udać się do fizjoterapeuty, powinna być też opuchlizna kolana.
Co na ból kolana, jakie maści stosować?
Jeżeli po ciężkim treningu lub intensywnym dniu w pracy odczuwamy dyskomfort, warto spróbować załagodzić go na własną rękę. Na ból kolana możemy posłużyć się np. maściami chłodzącymi, zawierają mentol i mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i łagodzić dolegliwości, zwłaszcza w przypadku świeżych urazów. Dobrym pomysłem są też maści ze składnikami przeciwbólowymi np. z diklofenakiem i ibuprofenem. Jeżeli nie mamy pod ręką żadnych maści, to możemy też po prostu zażyć leki przeciwbólowe. Dobrym pomysłem są też specjalne taśmy kinezjologiczne, którymi możemy okleić kolano w celu lepszego wsparcia stawu i zapobieganiu dalszych urazów. Taśmy i maści na urazy można kupić w praktycznie każdej aptece.
Ból kolana to szczególnie dotkliwa dolegliwość, ponieważ często utrudnia podstawowe poruszanie się. Na krótką metę możemy wspomagać się maściami na urazy, ale w przypadku poważniejszych urazów i chronicznego bólu zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z fizjoterapeutą!