Co na ból głowy w ciąży?

autor Lilia Szostak
49 odsłon/y

Ciąża to bardzo wymagający moment dla organizmu, a kobieta musi mierzyć się wówczas z wieloma trudnościami. Ból głowy w ciąży jest częstą dolegliwością, potrafi być bardzo uciążliwy i może mieć różne przyczyny. Dodatkową trudnością jest fakt, iż nie każdy lek jest bezpieczny do przyjmowania przez ciężarną kobietę. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży!

Ból głowy w ciąży, co robić?

Choć potrafi być bardzo uciążliwy, to jest to całkowicie normalny objaw w trakcie ciąży. Trudno jednak funkcjonować z intensywnym bólem głowy, jak więc można się go pozbyć? Przede wszystkim, zanim sięgniesz po leki, spróbuj wypić dwie-trzy szklanki wody. Odwodnienie może być głównym powodem bólu głowy. Ważny jest też odpoczynek. Organizm kobiety ciężarnej zużywa sporo energii, dlatego odpowiedni sen i relaks jest bardzo istotny, a nadmierny stres oraz przemęczenie może powodować ból głowy w ciąży. Należy zachować spokój i pamiętać, że jest to normalna dolegliwość tycząca się ciężarnych kobiet. Możesz też spróbować zimnych okładów w celu złagodzenia dyskomfortu. Jeżeli jednak odpoczywasz i jesteś odpowiednio nawodniona,a dolegliwość nie mija, można sięgnąć po leki przeciwbólowe.

Co na ból głowy w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku?

Mitem jest teoria, która mówi, że kobiety w ciąży nie mogą przyjmować żadnych tabletek przeciwbólowych. Choć istnieją pewne ograniczenia i zawsze przed zażyciem nieznanych leków warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, to w większości część leków jest całkowicie bezpieczna dla przyszłej matki i dziecka. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym do przyjmowania w trakcie ciąży jest paracetamol, możesz więc spokojnie przyjąć go na ból głowy w ciąży, w żaden sposób nie szkodząc dziecku. Unikaj natomiast ibuprofenu i aspiryny, które mogą powodować powikłania, dlatego koniecznie upewnij się, że w lekach, które stosujesz, nie znajdziesz tych składników! Możesz też zapobiegać bólom głowy i unikać czynników, które wywołują tę dolegliwość. Jeżeli czujesz zbliżający się ból, spróbuj przyciemnić światło w pomieszczeniu, odejdź od ekranu i spróbuj się nieco odprężyć. Unikaj też napojów z wysokim stężeniem kofeiny i jedz odpowiednio, żeby dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości wartości odżywczych i witamin!

Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem głowy?

Jeżeli mimo wszystko bóle głowy nie ustępują, pojawiają się dodatkowe objawy takie jak nudności, światłowstręt, zawroty głowy, osłabienie, a nawet utraty przytomności to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Są to objawy migreny, która nie ustępuje łatwo i może być znacznie bardziej dotkliwa niż zwykły ból głowy w ciąży. Jeżeli dodatkowo pojawiają się trudności z widzeniem, to także powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to objaw stanu przedrzucawkowego, niebezpiecznego w trakcie ciąży. Należy bacznie obserwować występujące objawy i w razie konieczności- reagować.

Okres ciąży jest zarówno ekscytującym i pełnym radości, jak i stresującym momentem. Choć ból głowy w ciąży potrafi być bardzo dokuczliwy, to można go łatwo pokonać odpowiednim nawodnieniem, relaksem i zrównoważonym odżywianiem, a także określonymi lekami przeciwbólowymi. Przede wszystkim jednak należy zachować spokój i nie panikować!

podobne treści

zostaw komentarz