Co pić na ból żołądka, jakie zioła, napary?

autor Lilia Szostak
491 odsłon/y

Dolegliwości żołądkowe mogą mieć różne podłoże i należą do jednych z najczęściej występujący objawów niestrawności. Zatem nic dziwnego, że osoby odczuwające dyskomfort ze strony układu pokarmowego korzystają z mocy ziół na trawienie bogatych w składniki o dobroczynnym działaniu. Co pić na ból żołądka? Oto kilka sprawdzonych naparów, których przyjmowanie może Ci pomóc poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

Siemię lniane na ból żołądka

Jednym z domowych sposobów na ból brzucha jest stosowanie siemienia lnianego. Sprawdza się on zwłaszcza podczas łagodzenia objawów zgagi i wrzodów żołądka. Możesz przygotować napar z tego zioła, zalewając 2 łyżki siemienia lnianego szklanką wody i gotując mieszankę na wolnym ogniu przez parę minut. Następnie przelej wywar przez sitko, aby pozbyć się pestek. Poczekaj, aż napar wystygnie i wypij go małymi łykami. Innym sposobem stosowania siemienia lnianego na ból brzucha jest przyrządzenie kisielu ze zmielonych ziaren zalanych wrzątkiem. Taki specyfik działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka i reguluje perystaltykę jelit.

Rumianek na żołądek

Jeśli chcesz wiedzieć, co na ból żołądka należy stosować, to z całą pewnością warto sięgnąć po rumianek. To jedno z najpopularniejszych ziół na trawienie. Swoje działanie zawdzięcza ono zawartości kwasów fenolowych, flawonoidów, kumaryny i olejków eterycznych. Picie naparu z rumianku łagodzi skurcze żołądka, niestrawność, wzdęcia i zaparcia. Zioło to wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego często jest stosowane przy kolkach i nadkwasocie.

Mięta na ból brzucha

Najczęściej stosowaną herbatką na ból brzucha jest napar z mięty. Spożywanie mięty pobudza soki żołądkowe i wydzielanie żółci, dlatego zazwyczaj zioło to znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów przejedzenia, wzdęć i zaparć. To zioło na trawienie podobnie jak rumianek zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe i olejki eteryczne. Mięta jest również bogata w garbniki, sole mineralne i gorycze. Ten domowy sposób na ból brzucha świetnie sprawdza się przy skurczach żołądka.

Dziurawiec jako zioło na ból żołądka

Kolejne zioło, które warto stosować na ból żołądka to dziurawiec. Znajduje on zastosowanie w łagodzeniu wielu dolegliwości ze strony układu trawiennego. Dziurawiec wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie żołądka i jelit, dlatego sprawdza się przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego, a także takich dolegliwościach jak nerwica żołądka, nieżyt, problemy z przewodem żółciowym, wzdęcia i biegunka.

Teraz już wiesz, co pić na ból żołądka. Pamiętaj jednak, aby przy długotrwałych i często nawracających dolegliwościach ze strony układu trawiennego skonsultować się z lekarzem w celu poszerzenia diagnostyki chorób przewodu pokarmowego. Jakie znasz jeszcze zioła i napary na ból żołądka? Jesteśmy ciekawi Twoich sposobów na radzenie sobie z bólem brzucha, dlatego czekamy na propozycje w komentarzu.

podobne treści

1 komentarz

Miłowit 27 marca 2023 - 11:09

U mnie na ból żołądka najlepiej działa picie mięty! Bardzo polecam, bo to prosty sposób i a napar jest całkiem smaczny, przynajmniej dla mnie

odpowiedź

zostaw komentarz