Co pić na poprawę wzroku? Jakie zioła są dobre na wzrok?

autor Lilia Szostak
901 odsłon/y

Co na poprawę wzroku działa najlepiej? Czy zioła mogą pozytywnie wpływać na ostrość widzenia? Podpowiemy Ci, co pić na poprawę wzroku, a dzięki temu przekonasz się, jak dobroczynne działanie mają zioła na oczy.

Świetlik lekarski — skutecznie zioło na potrawę wzroku

Jednym ziół na oczy, które mają dobroczynne działanie na wzrok, jest świetlik lekarski. To często spotykany składnik kropli do oczu. Swoje właściwości zawdzięcza zawartości m.in. kwasów fenolowych, garbników, glikozydów irydoidowych, flawonoidów, olejków eterycznych, kumaryny i związków mineralnych bogatych w miedź i magnez. Świetlik lekarski sprawdza się podczas łagodzenia stanów zapalnych narządu wzroku (np. zapalenia spojówek i jęczmienia) i podrażnień (np. łzawienia alergicznego). Działa także na poprawę ostrości widzenia. Ziele świetlika można stosować po zaparzeniu w formie okładów na oczy.

Suplement na zdrowe oczy – owoc borówki czernicy

Jeśli chcesz wiedzieć, co pić na poprawę wzroku, to możesz wypróbować sok z borówki czernicy zwanej także czarną jagodą. Ten owoc stanowi cenne źródło witamin A i E oraz antocyjanów, czyli związków chemicznych występujących w czerwonych, niebieskich i fioletowych roślinach. Substancje te często są określane jako flawonoidy i posiadają pozytywne działanie na wzrok. Picie wyciągu z borówki czernicy odżywia nerw wzrokowy i wpływa na poprawę widzenia po zmroku. Znajduje zastosowanie przy takich chorobach oczu jak zaćma, stany zapalne narządu wzroku, nadciśnienie śródgałkowe, pękające naczynka czy też retinopatia cukrzycowa.

Rumianek pospolity — zioło na zmęczone oczy

Kolejnym ziołem wspomagającym narząd wzroku jest rumianek pospolity. Zawiera on alfa-bisabolol wykazujący działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Rumianek sprawdza się jako okład na zmęczone oczy. Wykazuje właściwości antyalergiczne, dlatego znajduje zastosowanie podczas łagodzenia stanów zapalnych powiek, podrażnień i zaczerwienienia oczu. Działa wzmacniająco na naczynka krwionośne gałek ocznych i eliminuje wolne rodniki.

Chaber bławatek na poprawę widzenia

Jeśli zastanawiasz się, co wzmacnia wzrok, to koniecznie musisz wypróbować działanie chabra bławatka. To zioło jest bogate w cyjaninę i pelargoninę należące do grupy związków zwanych glikozydami antocyjanowymi. Substancje te wykazują działanie wspomagające krążenie w naczyniówce i tęczówce oka. Stymulują regenerację rodopsyny, co może znacznie poprawić ostrość widzenia. Chaber bławatek dobrze działa na obrzęki powiek i podkrążone oczy. Wzmacnia naczynia krwionośne i niweluje nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne i sztuczne światło z ekranów urządzeń elektronicznych. Sprawdza się również przy zapaleniu spojówek. Najczęściej wywar z tego zioła na oczy stosuje się do ich przemywania oraz jako dodatek do kremów i innych kosmetyków.

Rośliny mogą skutecznie wspomagać widzenie i wpływać na naczynia krwionośne w obrębie gałek ocznych. Wiele naturalnych ziół stosuje się przy stanach zapalnych i obrzękach, dlatego warto po nie sięgnąć, by złagodzić dokuczliwe objawy. Jakie znasz jeszcze zioła wspomagające widzenie? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu poniżej.

podobne treści

1 komentarz

Opuntia 17 lutego 2023 - 08:40

Jak chodzi o domowe specyfiki na poprawę wzroku, to ja słyszałam, że marchewka porpawia wzrok, chyba przez witaminę A? Tak mi się wydaje…

odpowiedź

zostaw komentarz