Co pić zamiast kawy, jakie napoje pobudzają?

autor Lilia Szostak
522 odsłon/y

Nie możesz się obudzić o poranku nawet po wypiciu mocnej kawy? Zastanawiasz się, co na pobudzenie działa lepiej niż czarny napar? Podpowiemy Ci, co pić zamiast kawy, aby mieć dużo energię przez cały dzień i wspomóc pracę mózgu.

Yerba mate na pobudzenie

Kawa to popularny napój o działaniu pobudzającym spożywany po przebudzeniu, jednak nie na każdego działa on tak samo energetyzująco. Czym zastąpić kawę o poranku? Możesz sięgnąć po yerba mate, czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego. Dodaje on znacznie więcej energii niż kawa, wykazuje też działanie wspomagające koncentrację i pamięć. Yerba mate zawiera cenne witaminy i minerały, a także zapobiega osadzaniu się cholesterolu i ma pozytywny wpływ na układ krążenia. To bardzo zdrowy zamiennik kawy, który przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu może przyśpieszać odchudzanie. Yerba mate posiada dosyć specyficzny gorzki smak, dlatego zaleca się kilkukrotne zaparzenie tego pobudzającego napoju z tej samej mieszanki ziół. Za każdym razem jego smak będzie nieco inny.

Zielona herbata zamiast kawy

Co pić zamiast kawy na pobudzenie przed wyjściem do pracy? Świetną propozycję stanowi zielona herbata. Należy jednak pamiętać o sposobie parzenia naparu z liści zielonej herbaty, aby posiadał on właściwości energetyzujące — temperatura wody nie może przekraczać 80 stopni Celsjusza, a zaparzanie nie powinno trwać dłużej niż 3 minuty. W przeciwnym razie herbata będzie działała uspokajająco. Ten zamiennik kawy wykazuje korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy i zawiera antyoksydanty, dzięki temu jej regularne spożycie może zapobiegać nadciśnieniu i rozwojowi nowotworów. Zielona herbata wspomaga pracę układu trawiennego, wypłukując z organizmu toksyny.

Guarana jako napój pobudzający

Na pobudzenie warto także pić wyciąg z guarany. Sanowi ona jeden ze składników napojów energetycznych, jednak lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie naparu ze zmielonych owoców tej rośliny. Guarana posiada trzy razy więcej kofeiny niż kawa i pobudza na znacznie dłużej. Wspomaga też pracę mózgu, poprawia skupienie i pamięć. Guarana jako zamiennik kawy to w naszej ocenie świetne rozwiązanie, ponieważ spożycie tej rośliny usprawnia metabolizm.

Koktajl z trawy pszenicznej jako zamiennik kawy

Czym jeszcze zastąpić kawę? Doskonałą propozycją dla miłośników zdrowego odżywania jest koktajl z trawy pszenicznej. Nie tylko świetnie pobudza do działania, ale również przyśpiesza przemianę materii, wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn i wykazuje dobroczynne działanie na zmęczoną cerę.

Pobudzający napar z korzenia żeń-szenia

Właściwości pobudzające ma również korzeń żeń-szenia. Spożywanie naparu z tej rośliny nie tylko działa energetyzująco na ludzi organizm, ale także ułatwia zapamiętywanie i łączenie ze sobą faktów. Dzięki temu przyswajanie wiedzy i umiejętności nie stwarza większych problemów.

Kawa nie jest jedynym napojem, który dodaje organizmowi energii. Wiele jej zamienników posiada znacznie więcej kofeiny, pobudza na dłużej i stanowi zdrowszą alternatywę dla organizmu. Jakie znasz jeszcze inne zamienniki kawy? Podziel się z nami swoimi propozycjami pod artykułem.

podobne treści

zostaw komentarz