Na co stosować sok z pokrzywy?

autor Joanna Marecka
529 odsłon/y

Jagody goji, nasiona chia czy spirulina to popularne superfoods, które choć modne, są trudnodostępne i często kosztowne. A czy warto sięgać po egzotyczne produkty, skoro można… wrócić do korzeni? Przedstawiamy dziś sok z pokrzywy, który, choć jeszcze kilkanaście lat temu stanowił remedium na różne dolegliwości, dziś jest niedoceniany. Czas to zmienić!

Sok z pokrzywy – właściwości

Jak już wspominaliśmy, nie musisz szukać egzotycznych superfoods, aby zadbać o swoje zdrowie. Tanim i łatwodostępnym, a do tego prozdrowotnym produktem jest sok z pokrzywy. Jakie ma właściwości?

Przede wszystkim to bogate źródło witamin. Znajdziesz w nim witaminę A, B2, C, E (przypominamy, że to witamina młodości!), a także witaminę K. Przy okazji podkreślamy, że witaminy A i K są rozpuszczalne w tłuszczach, nie powinno się więc ich całkowicie eliminować ze swojej diety.

Oprócz tego pokrzywa jest źródłem magnezu, żelaza, wapnia i krzemu. Tu od razu warto zaznaczyć, że dzięki jednoczesnej zawartości witaminy C, żelazo z pokrzywy dobrze się wchłania.

Tyle z teorii, czas przejść do praktyki. Na co stosować sok z pokrzywy?

Na co pomoże sok z pokrzywy?

Na początku chcielibyśmy podkreślić, że efekty działania soku z pokrzywy będą widoczne tylko wtedy, gdy będzie ona stosowana regularnie. Jednorazowe zrywy nic nie dadzą, to nie jest magiczny lek. A zanim zaczniesz go pić, zapoznaj się z przeciwwskazaniami, które za chwilę przedstawimy.

Pokrzywa ma właściwości oczyszczające, a to wszystko dzięki łagodnemu działaniu moczopędnemu. Zalecana jest wszystkim tym, którzy chcieliby oczyścić organizm z toksyn oraz odprowadzić nadmiar wody z organizmu. Przy okazji zapobiega stanom zapalnym układu moczowego, a także łagodzi ich objawy. Pomaga w przypadku przerostu gruczołu krokowego.

Dzięki zawartości steroli roślinnym wspomaga obniżenie cholesterolu. Ze względu na to, że jest bogatym źródłem żelaza, po sok z pokrzywy powinny sięgać osoby chore na anemię, czyli niedokrwistość.

Oprócz tego pokrzywa ułatwia przemianę materii, reguluje pracę trzustki, wątroby oraz żołądka. Na koniec warto wspomnieć o tym, że naukowcy potwierdzili właściwości przeciwbólowe tego zioła.

Sięgać po nie powinny także młode matki, ponieważ wzmaga karmienie piersią.

Przeciwwskazania do picia soku z pokrzywy

Choć sok z pokrzywy ma wiele właściwości prozdrowotnych, nie jest dla każdego – istnieją przeciwwskazania do jego picia. Nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na choroby narządów rodnych, przewlekłe choroby nerek oraz cukrzycę. Ponadto lekarze odradzają picie pokrzywy w przypadku zabiegów chirurgicznych.

Uważać trzeba także wtedy, gdy przyjmowane są jednocześnie lekki moczopędne (może to doprowadzić do odwodnienia) oraz leki rozrzedzające krew (to zwykle skutkuje problemami z jej krzepliwością).

Inne zastosowanie pokrzywy

Zarówno sok, jak i napar z pokrzywy, ma jeszcze inne, zewnętrzne zastosowania. Może pełnić rolę płukanki do włosów, co zapobiega ich wypadaniu, a przy okazji zmniejsza łupież. Pokrzywa ma właściwości bakteriobójcze, dlatego może być wykorzystywana przy problemach skórnych.

A do tego działa odkażająco, sprawdza się więc jako płukanka do jamy ustnej.

podobne treści

zostaw komentarz