Leczenie nadkwasoty żołądka. Jak leczy się nadkwaśność żołądka?

autor Milena Dębińska
423 odsłon/y

Dolegliwości takie jak zgaga czy nadkwaśność żołądka są dość częste i mogą mieć różne podłoża. Jeśli zdecydujemy się na zwalczenie niepożądanych objawów, możemy udać się proso do lekarza lub wybrać jeden z domowych sposobów na to jak leczyć nadkwaśność żołądka. Niezależnie od decyzji, istotne jest, aby decyzje związane z naszym zdrowiem podejmować świadomie. Warto więc poznać różne sposoby na leczenie nadkwasoty żołądka.

Jak leczy się nadkwaśność żołądka?

Leczenie nadkwasoty żołądka w głównej mierze zależy od przyczyny występowania objawów. Jeśli zdecydujemy się na wizytę u lekarza, możliwe, że zostaniemy skierowani na badania, których zadaniem będzie potwierdzenie lub wykluczenie obecności bakterii Helicobacter pylori. Bakterie te możliwe są również do wykrycia podczas analizy wycinków śluzówki, zdobytej podczas gastroskopii.

Sam proces tego, jak leczyć nadkwasotę z użyciem standardowych leków przeważnie opiera się głównie na zastosowaniu inhibitora pompy protonowej oraz antybiotyków. Wspomniany inhibitor jest tu odpowiedzialny głównie za ograniczenie wytwarzania kwasu żołądkowego. Podobne zahamowanie może również sprzyjać wyeliminowaniu najbardziej oczywistych objawów jak na przykład zgaga.

Co więcej, w przypadku rozpoznania niedokrwistości, konieczne może okazać się przyjmowanie witaminy B12. Należy jednak pamiętać, że kiedy znajdujemy się już pod opieką specjalisty, to jak leczyć nadkwasotę żołądka zawsze powinno być określane właśnie przez lekarza.

Sposoby na naturalne leczenie nadkwasoty żołądka

W przypadku kiedy jednak nie zdecydujemy się na wizytę u lekarza, a badania nie wykażą zakażenia bakteryjnego, pomocne może się okazać naturalne leczenie nadkwasoty żołądka. To, jak leczyć nadkwasotę żołądka domowym sposobem, czasem może okazać się nieintuicyjne, ale opiera się na eliminacji głównego symptomu, czyli zakwaszonego środowiska w naszym żołądku.

Jednym z małointuicyjnych sposobów na to, jak leczy się nadkwaśność żołądka, może być leczenie nadkwasoty cytryną. Oczywiście sok z cytryny jest wyraźnie kwaśny, więc mógłby się wydać małoskuteczny. W istocie leczenie nadkwasoty cytryną opiera się na jej zdolnościach alkalizujących. Tłumacząc to najkrócej, sam wskaźnik pH soku z cytryny, który wynosi ok. 2/2,5 nie gra zbyt dużej roli w procesie leczenia.

Naturalne leczenie nadkwasoty żołądka opiera się na właściwościach związków mineralnych, obecnych w soku z cytryny. Alkalizacja, czyli zmiana odczynu płynów żołądkowych często efektywnie osłabia odczuwany dyskomfort. To ile trwa leczenie nadkwasoty, będzie zależało w główniej mierze od naszej samodyscypliny, ponieważ tego rodzaju domowe sposoby na nadkwasotę zwykle nie są kontrolowane przez lekarza.

Co odstawić przy nadkwasocie żołądka?

Chcąc uniknąć niepotrzebnego leczenia nadkwasoty żołądka lub je przyspieszyć, warto zdać sobie sprawę z tego, co może powodować podobne objawy. Jednymi z najbardziej popularnych napojów, które powodują zakwaszenie żołądka, są kawa oraz mocja herbata. Wartości pH kawy oraz herbaty potrafią oscylować w granicy 5, co samo w sobie może powodować nadkwasotę żołądka oraz zgagę.

Można tego doświadczyć szczególnie rano, np. po wypiciu mocnej kawy na pusty żołądek. Warto wspomnieć również, że obecna w tych napojach kofeina tylko pobudza organizm do wytwarzania większej ilości kwasu żołądkowego.

Korzystne może się również okazać ograniczenie spożycia alkoholu oraz papierosów.

Podsumowując więc, leczenie nadkwasoty żołądka powinno być zależne od występujących objawów i wyników badań. Przy zatwierdzonej infekcji bakteryjnej, najlepszym rozwiązaniem może okazać się konsultacja lekarska potencjalne włączenie odpowiednich leków. To jak leczyć nadkwasotę żołądka domowym sposobem nie jest jednak aż tak skomplikowane i przeważnie opiera się na niwelowaniu występujących objawów. Należy jednak pamiętać, że do kwestii leczenia w każdym stopniu zaawansowania, zawsze należy podchodzić z należytą odpowiedzialnością.

podobne treści

zostaw komentarz