Stres – jakie może mieć skutki? Jakie choroby powoduje stres?

autor Paulina Kostka
233 odsłon/y

Stres to groźny przeciwnik, który wciąż przez wiele osób pozostaje niedoceniany. Skutki jego działania mogą być bardzo poważne, często powodują nawet choroby. Ze stresem należy więc walczyć i trzeba to robić na wczesnym etapie, zanim odbierze radość życia i odczuwanie wewnętrznego spokoju. Jakie mogą być konsekwencje stresu i jak się on objawia?

Jakie są objawy stresu?

Chyba każdy miał lub ma do czynienia na co dzień ze stresem. Sytuacji, kiedy nerwy przejmują kontrolę nad człowiekiem, obecnie nie brakuje. U niektórych działa on mobilizująco, czasem jednak stres staje się przewlekły i wpływa na każdą sferę życia. Jakie są najczęściej wymieniane objawy stresu? Mogą być one zróżnicowane, każda osoba może inaczej reagować na nerwowe sytuacje. Zdarzają się problemy żołądkowe, brak apetytu lub napady głodu, bóle głowy, przyspieszone bicie serca, bezsenność, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Jeśli takie symptomy się pojawią, to znak, że trzeba zacząć działać. Walka ze stresem często analizowana jest w Internecie, ciekawy artykuł jest na mangopress.pl, warto wiedzieć, co można zrobić, by zminimalizować jego skutki, a te mogą być naprawdę poważne.

Jakie choroby powoduje stres?

Stres prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem. Są to przede wszystkim choroby serca i układu krążenia. Mówi się nawet o syndromie złamanego serca, który do złudzenia przypomina zawał. Oprócz tego, osoby narażone na przewlekły stres częściej mają chroniczne bóle głowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do tego dochodzą też problemy z kręgosłupem, a na tym nie koniec. Stres to także większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, osteoporozy, wrzodów żołądka i dwunastnicy, otyłości. Stresujące sytuacje doprowadzają też do zmiany w wyglądzie, pojawiają się kłopoty z cerą, wypadają włosy.

Stres w znacznej mierze osłabia działanie układu odpornościowego. To wiąże się z większą podatnością na infekcje, zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze. Zmniejsza się liczba białych krwinek, przez co organizm nie ma siły walczyć z chorobami.

U kobiet stres może doprowadzić do rozregulowania cyklu miesięcznego. Miesiączki stają się coraz mniej obfite i regularne, to z kolei wpływa na płodność. W takiej sytuacji trudniej jest zajść w ciążę.

Naukowcy wciąż badają wpływ stresu na występowanie różnych chorób. Wielu specjalistów podkreśla, że może on zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się niektórych nowotworów, np. piersi. Jak więc widać, stres ma ogromne znaczenie na nasze zdrowie i życie.

Jakie są przyczyny stresu?

Wśród przyczyn stresu wymienia się najczęściej sytuacje, które wyzwalają negatywne emocje, w grę wchodzą nerwy, strach, niepokój, smutek. Może być on konsekwencją przeżytych traum, np. śmierć bliskiej osoby, napad, rozwód, utrata pracy. To wszystko może być przyczyną przewlekłego stresu. Czasem sprawa staje się na tyle poważna, że nie wystarczy już samemu radzić sobie ze stresem, tylko trzeba szukać pomocy u specjalisty.

podobne treści

zostaw komentarz