Co jeść, pić przy niewydolności nerek?

autor Lilia Szostak
435 odsłon/y

Przewlekła niewydolność nerek jest sporym obciążeniem dla organizmu. Warto zatem zadbać o odpowiednią dietę, która ułatwi ciału prawidłowe funkcjonowanie i nie doprowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co jeść przy niewydolności nerek? Jakie napoje należy spożywać podczas choroby? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta przy niewydolności nerek.

Jak powinna wyglądać dieta przy niewydolności nerek?

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie, ponieważ odpowiadają za oczyszczenie go ze zbędnych produktów przemiany materii. W ciągu doby nerki przefiltrowują średnio 1600 litrów krwi, pozbywając się z niej toksyn. Niewydolność tego narządu wiąże się z osłabieniem funkcjonowania ludzkiego ciała i może pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne w postaci zakwaszenia organizmu i nadciśnienia tętniczego.

Dieta przy zaburzeniach pracy tego narządu powinna być dla nich jak najmniej obciążająca dla organizmu. Zaleca się ograniczenie spożycia produktów bogatych w takie składniki jak potas, sód i fosfor, a także tych o wysokiej zawartości białka. Zatem, co można jeść przy niewydolności nerek? Przede wszystkim warto pamiętać o spożywaniu warzyw — m.in. zielonego ogórka, szpinaku, marchewki, ziemniaków, buraków i kalafiora. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie ich na parze. W diecie przy niewydolności nerek powinny znaleźć się także produkty zbożowe — m.in. pszenne pieczywo, kasza gryczana, ryż, jasny makaron. W niewielkich ilościach można także jeść chude mięso i ryby — np. drób, królik, cielęcina, dorsz i łosoś. Tłuszcze najlepiej podawać na zimno do gotowanych potraw i sałatek. Warto sięgnąć po oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy też olej lniany.

Co pić przy niewydolności nerek?

Podczas niewydolności nerek należy pamiętać, aby regularnie nawadniać organizm, by pobudzić je do pracy. Płynem, który naturalnie wspomaga oczyszczenie organizmu, jest woda. Warto także przyjmować napary z ziół — pokrzywy, brzozy, skrzypu polnego i nawłoci. Pokrzywa wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki zawartości flawonoidów. Skutecznie oczyszcza też organizm z toksyn. Napar z brzozy wspomaga kontrolowanie prawidłowego poziomu potasu i sodu, ponieważ obniża poziom tych jonów we krwi. Skrzyp polny pobudza nerki do pracy i przyczynia się do częstego wydalania moczu. Natomiast herbatka z nawłoci ma właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne. Ile pić przy niewydolności nerek? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie 1,5-2 l płynów w ciągu dnia.

Czego unikać w diecie przy niewydolności nerek?

Osoba z niewydolnością nerek powinna wyeliminować ze swojej diety produkty o wysokiej zawartości sodu i mocno przetworzone potrawy — m.in. słone przekąski, ogórki kiszone, wędzone wędliny i sery. Warto także zastąpić sól kuchenną suszonymi i naturalnymi przyprawami — m.in. kminkiem, czosnkiem, majerankiem i natką pietruszki. W diecie przy niewydolności nerek nie powinno być również artykułów bogatych w fosfor takich jak orzechy włoskie, migdały oraz płatki owsiane. Należy także zrezygnować ze spożywania niektórych warzyw i owoców, które zawierają sporo potasu — m.in. pomidorów, fasoli, grochu, soi, bananów, śliwek i pomarańczy.

Dieta przy niewydolności nerek powinna wspierać organizm w walce z chorobą i nie obciążać go. A jakie jest Twoje zdanie na temat tego, co można jeść i pić przy niewydolności nerek? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

podobne treści

zostaw komentarz