Co pić przy kamicy nerkowej — najczęstsze zalecenia

autor Lilia Szostak
769 odsłon/y

Kamica nerkowa często nie daje o sobie znać do momentu wystąpienia ataku, który jest niezwykle bolesny. Warto oczywiście zapobiegać rozwojowi choroby i regularnie się badać pod kątem odkładania się złogów w nerkach. A co jeśli już choruje się na tę chorobę? Co pić przy kamicy nerkowej? Podpowiemy Ci, jak wspomóc narząd filtrujący podczas wypłukiwania twardych złogów.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa jest chorobą układu moczowego i wiąże się z tworzeniem się w nerkach twardych złogów określanych kamieniami. Najczęściej powstają one ze szczawianów i fosforanów wapnia. Takie złogi mają tendencję do przemieszczania się do przewodów moczowych, wywołując silne dolegliwości bólowe w okolicach lędźwi nazywane atakiem kolki nerkowej. Kamica wynika zazwyczaj z diety bogatej w sód, potas, fosfor i wapń. Pozostałości tych minerałów osadzają się nerkach, tworząc kamienie, ponieważ narząd ten nie jest w stanie ich rozpuścić.

Co pić przy kamicy nerkowej?

Odpowiednia dieta przy kamicy nerkowej i nawodnienie organizmu są kluczem do zapobiegania tej chorobie i jej leczenia. Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej rozpuszcza kamienie nerkowe, to odpowiedź jest niemal oczywista — jest to woda. By wspomóc narząd filtrujący w wypłukiwaniu złogów, należy przyjmować 2,5-3 litrów wody w ciągu doby. W ten sposób nerki zostaną pobudzone do pracy. Warto postawić na niskozmineralizowaną wodę niegazowaną (czyli taką, która posiada mineralizację poniżej 500 mg na litr).

Kamica nerkowa – czy można pić wodę z kranu?

Osoby cierpiące na kamicę często mają wątpliwości, czy picie wody z kranu jest odpowiednim rozwiązaniem podczas tej choroby, zwłaszcza wtedy, gdy woda odznacza się wysoką twardością. Nie należy jednak się obawiać, że przyczyni się ona do powstania kamieni w nerkach lub wywoła atak kolki. Picie wody z kranu stanowi alternatywę dla kupowania butelkowanej wody, więc pomaga nie tylko wypłukiwać złogi z nerek, ale jest bardziej ekologiczne.

Czego nie pić przy kamicy nerkowej?

Skoro już wiadomo, co pić przy kamicy nerkowej, to warto także dowiedzieć się, jakich płynów należy unikać podczas tej choroby. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie ze spożycia wody gazowanej, która może nasilać ataki i dolegliwości bólowe. Należy także wystrzegać się słodkich gazowanych napojów. Istnieje również powszechna opinia, że piwo pomaga wypłukiwać kamienie, jednak nie zostało to naukowo potwierdzone, dlatego warto zrezygnować z tego rodzaju trunku podczas pozbywania się złogów z nerek. Trzeba pamiętać, że piwo zawiera alkohol, którego spożycie nie jest wskazane w okresie leczenia. Ze względu na wysoką zawartość białka i wapnia należy również ograniczyć picie mleka. Dieta przy kamicy nerkowej powinna być niskobiałkowa.

W trakcie leczenia kamicy i kolki nerkowej wato pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody, która skutecznie pobudza narząd filtrujący do pracy i wspomaga wypłukiwanie twardych złogów. Należy zadbać o prawidłową dietę, która ograniczy powstawanie nowych kamieni i zapobiegnie nawrotowi choroby. Znasz inne sposoby radzenia sobie z kamicą nerkową? Podziel się nimi w komentarzu.

podobne treści

zostaw komentarz