Co pić na zgagę? Jak poradzić sobie ze zgagą?

autor Lilia Szostak
284 odsłon/y

Borykasz się z nadkwasotą? Zastanawiasz się, co pić na zgagę, aby szybko pozbyć się wyjątkowo dokuczliwych dolegliwości? Z naszego artykułu dowiesz się, jak porodzić sobie ze zgagą i jakie domowe sposoby na nadkwasotę są najskuteczniejsze.

Mleko jako sposób na zgagę

Zgaga jest dolegliwością, która dotyka nie tylko osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego i kobiety w okresie ciąży, ale również może sporadycznie występować u niemal każdego jako objaw niestrawności. Jak poradzić sobie ze zgagą? Oczywiście można sięgnąć po tabletki lub preparaty dostępne bez recepty w aptece, ale w pierwszej kolejność warto wypróbować domowe sposoby na zgagę. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w żołądku, wypij szklankę mleka, a dzięki temu zneutralizujesz objawy nadkwasoty.

Należy jednak pamiętać, że spożywanie produktów mlecznych (również kefirów, maślanek i jogurtów), by pozbyć się dolegliwości związanych ze zgagą, działa tylko doraźnie. W przypadku przewlekłej nadkwasoty może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ mleko zawiera sporo białka, wapnia, a czasem nawet tłuszczu, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.

Roztwór z sody oczyszczonej

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko poradzić sobie ze zgagą domowymi sposobami, to możesz sięgnąć po sodę oczyszczoną. To składnik, który znajduje się w niemal każdej domowej kuchni. Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w szklance letniej wody i wypij. W ten sposób pozbędziesz się dokuczliwej dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, aby nienadużywań sody jako środka na nadkwasotę, ponieważ w nadmiarze może ona wywołać biegunkę.

Siemię lniane jako domowy sposób na zgagę

Co jeszcze pić na zgagę w domu? Kolejnym sposobem na nadkwasotę jest kisiel z siemienia lnianego. Zalej 2 łyżki tej przyprawy wrzątkiem i poczekaj, aż ostygnie. Taką zawiesinę najlepiej pić godzinę przed posiłkiem i 2 godziny przed snem. Siemię lniane wspomaga proces trawienia, a także powleka i wzmacnia błonę śluzową żołądka oraz przełyku.

Zioła na nadkwasotę

Warto także skorzystać z łagodzącego działania ziół, które pozwalają poradzić sobie z nieprzyjemnym pieczeniem. Świetnie sprawdzi się napar z melisy, która działa uspokajająco i rozluźniająco na żołądek. Dobrym rozwiązaniem jest również picie herbatek z takich ziół jak mięta, koper włoski, rumianku, prawoślazu lekarskiego i kminku. Nie tylko wspomagają walkę z nadkwasotą, ale również łagodzą objawy stresu, który także przyczynia się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Łagodząca woda z octem jabłkowym

Jeśli chcesz pozbyć się zgagi, możesz także wypić szklankę letniej wody z łyżką octu jabłkowego. Dobrze neutralizuje on nadmiar kwasu w przewodzie pokarmowym, dzięki temu dokuczliwe pieczenie w żołądku i przełyku ustąpi szybciej.

Istnieje wiele sposobów na nadkwasotę, które pozwalają pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że dana metoda radzenia sobie z pieczeniem w żołądku nie będzie skuteczna u każdego, dlatego warto wypróbować kilka z nich. W ten sposób przekonasz się, co działa najlepiej. A jakie Ty znasz sposoby na nadkwasotę? Co można pić na zgagę? Czekamy na Twoje propozycje.

podobne treści

zostaw komentarz