Jakie są przyczyny nadkwasoty żołądka?

autor Milena Dębińska
351 odsłon/y

Uczucie bólu brzucha lub zgagi jest stosunkowo częstą przypadłością, którą można odczuwać w różnych sytuacjach. Jednak to jakie są przyczyny nadkwasoty żołądka, nie jest tak oczywiste. Można je podzielić na kilka grup, z których każda może nam dać informację o tym czego unikać, aby ustrzec się objawów nadkwasoty żołądka.

Jakie są bakteryjne przyczyny nadkwasoty?

Nadkwasota żołądka przeważnie wynika z nadmiernej ilości kwasu solnego w żołądku. Za jego produkcję i kontrolę odpowiadają gastryna oraz somatostatyna. Jednak w przypadku niektórych zakażeń bakteryjnych kontrola ta może być zachwiana, a kwasu solnego w żołądku może być za dużo. Jedną z najczęstszych podobnych przyczyn nadkwasoty żołądka może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Bakteria to występuje przeważnie w środowiskach, które nie posiadają zbyt wysokich standardów sanitarnych. Zakażenie tą bakterią może doprowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, co jest przyczyną nadkwasoty żołądka. Objawami, które można zaobserwować podczas zakażenia, są głównie zgaga, wzdęcia i ból brzucha.

Jakie są dietetyczne przyczyny nadkwasoty?

Oprócz bakteryjnych przyczyn nadkwasoty żołądka można również określić przyczyny spowodowane niewłaściwym odżywianiem. Zła dieta to również bardziej powszechny powód występowania nadkwasoty żołądka. Tego typu przyczynami nadkwasoty są głównie spożywanie pokarmów ciężkostrawnych oraz mocno doprawionych.

Poza tym, przyczyną nadkwasoty żołądka może być również spożywanie dużych ilości kawy lub herbaty na pusty żołądek. Dodatkowo nieregularne posiłki oraz niestaranne rozdrabnianie pokarmu również mogą nasilić objawy nadkwasoty żołądka. Niepożądane skutki może również mieć nieodpowiednie wymieszanie pokarmów, na przykład tych bazujących na skrobi oraz białku. Kwas solny w żołądku w połączeniu z lekami takimi jak na przykład aspiryna również może powodować zgagę oraz ból brzucha, czyli objawy nadkwasoty żołądka.

Jakie są psychologiczne przyczyny nadkwasoty?

Przyczyny nadkwasoty żołądka, które mogą okazać się mniej oczywiste, to przyczyny psychologiczne. Objawy nadkwasoty żołądka powodowane są w tym wypadku sygnałami, które przekazuje układ nerwowy. Może to być reakcja na przykład na zbyt dużą dawkę stresu lub wycieńczenie.

Właśnie dlatego tak istotna jest dbałość o higienę snu. Brak potrzebnego snu uniemożliwia organizmowi regenerację. Istotne jest również zachowanie jak najlepszej możliwej kondycji psychicznej. Jedzenie w stresie lub stres permanentny może bowiem spowodować nadprodukcję kwasu solnego w żołądku.

Jak więc widać, przyczyny nadkwasoty żołądka nie ograniczają się wyłącznie do kwestii diety. Równie istotne jest to, czy zachowujemy wokół siebie odpowiednie warunki sanitarne oraz, czy dbamy o własną higienę psychiczną. Niemniej, najbardziej bezpośrednimi przyczynami nadkwasoty żołądka może się okazać nasza dieta. Jest tak dlatego, że kwas solny w żołądku to najzwyklejsza fizyczna mieszanka chemiczna, którą łatwo jest nam zmodyfikować właśnie przez jedzenie konkretnych potraw.

podobne treści

zostaw komentarz