Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, czyli POChP, nie jest tak „medialna” jak np. choroby nowotworowe, to stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia – WHO prognozuje, że do 2030 roku będzie to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności na świecie. Wiele osób nie ma świadomości, że znajduje się w grupie ryzyka tej choroby – a wbrew obiegowej opinii są to nie tylko użytkownicy wyrobów tytoniowych. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jakie są najczęstsze objawy choroby POChP, kto choruje i gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
POChP: podstawowe fakty
POChP to choroba, która charakteryzuje się przewlekłym, postępującym ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych i występowaniem takich objawów jak kaszel, duszność czy odkrztuszanie plwociny. Prowadzi do trwałych zmian w miąższu płuc i w naczyniach płucnych.
Bezpośrednią przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki, takie jak dym tytoniowy, pyły i gazy.
Z uwagi na fakt, iż choroba rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, współczesna medycyna klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową, mogącą współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca), osteoporoza, rak płuc, zespół metaboliczny, refluks żołądkowo-przełykowy czy rozstrzenie oskrzeli.
To warto wiedzieć: liczbę chorych na POChP szacuje się na około 380 milionów, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że w ciągu dekady liczba zgonów z powodu POChP wzrośnie o 30%.
Czynniki ryzyka POChP
W aż 9 na 10 przypadków przyczyną POChP jest używanie wyrobów tytoniowych, zarówno czynnie, jak i biernie. Wniosek? Jeśli palisz, to jak najszybciej rzuć nałóg!
Wyroby tytoniowe nie są jednak jedynym czynnikiem mogącym wywołać POChP. Na całym świecie rośnie liczba przypadków choroby bezpośrednio związanych z zanieczyszczeniem powietrza (szczególnie chorobotwórcze są tlenki azotu i pyły zawieszone zawarte w smogu).
Dużą grupę ryzyka POChP tworzą również osoby, które są narażone na zanieczyszczenia, w tym pyły i opary chemiczne, w swoim środowisku pracy. Wymieńmy tutaj przede wszystkim górników, hutników, metalurgów, pracowników budowlanych, rolników, pracowników przemysłu chemicznego, ale też sprzątaczki, fryzjerów czy kosmetyczki.
Objawy choroby POChP, które trzeba skonsultować z lekarzem
POChP to choroba, która może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy, podobne do tych towarzyszących np. infekcjom dróg oddechowych, astmie, alergii czy używaniu wyrobów tytoniowych.
Objawy choroby POChP mają jednak charakter narastający, a w pewnym momencie mogą być już na tyle nasilone, że uniemożliwią normalne i samodzielne funkcjonowanie. Stąd każda osoba powyżej 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinna zwracać baczną uwagę na główne objawy tej choroby, czyli:
- Przewlekły kaszel – niemający charakteru napadowego (w przeciwieństwie do kaszlu astmatycznego), często nasilający się rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, jak dym tytoniowy czy kurz.
- Narastająca duszność – zarówno wysiłkowa (np. podczas wchodzenia po schodach), jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny – czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze, również mogącej zawierać ślady krwi.
- Obniżona tolerancja wysiłku – czyli męczliwość, wolna regeneracja, trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak ubranie się, przygotowanie posiłku, przyniesienie zakupów, zaścielenie łóżka, a w konsekwencji stopniowe uzależnianie się od pomocy innych.
Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Nie czekaj z wizytą u lekarza
Jeśli obserwujesz u siebie te objawy choroby POChP, to dla własnego spokoju skonsultuj je z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz POZ może skierować Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Ostatecznego rozpoznania lub wykluczenia POChP dokonuje się w oparciu o wyniki specjalistycznych badań, takich jak:
- Spirometria – podstawowe badanie diagnostyczne, oceniające m.in. stopień ograniczenia przepływu powietrza w płucach.
- Pletyzmografia – określa całkowitą pojemność płuc.
- RTG klatki piersiowej – badanie obrazowe, które pozwala wykryć zmiany w płucach i pomaga w różnicowaniu POChP z innymi chorobami, np. nowotworami czy gruźlicą.
- Echo serca i EKG – te badania określają wpływ POChP na układ sercowo-naczyniowy.
- Ergospirometria i test 6-minutowego chodu – służą ocenie ogólnej wydolności wysiłkowej organizmu.
W przypadku zdiagnozowania POChP zostanie Ci zaproponowane leczenie. Pomimo tego, że POChP nie można wyleczyć, to odpowiednio dobrana terapia pozwala kontrolować objawy, zmniejszyć ich nasilenie, zapobiec zaostrzeniom i powikłaniom, a także poprawić ogólną jakość życia chorego.