Wpływ wentylacji, kominków, ogrzewania na zdrowie – jakość, serwis i technika

autor Izabela Konarska
1,1K odsłon/y

Sprawnie działająca wentylacja oraz rodzaj ogrzewania mają bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka, oraz na utrzymanie dobrego stanu technicznego budynku. Przez źle wentylowane pomieszczenia, w których dodatkowym problemem jest nieprawidłowe ogrzewanie, doskwiera nie tylko złe samopoczucie, ale przede wszystkim może pojawić się szereg dolegliwości zdrowotnych. W poniższym artykule opisujemy wpływ wentylacji i ogrzewania na ludzkie zdrowie.

Wpływ wentylacji na zdrowie

Każdemu z nas zdarzają się sytuacje, w których brakuje nam tchu, dopada nas senność i zmęczenie, obniża się koncentracja oraz spada poziom energii. Jedyne, na co w takich momentach mamy ochotę, to położyć się do łóżka i zdrzemnąć. Większość osób winę za taki stan zrzuca na spadek ciśnienia na dworze, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że problem tkwi najczęściej w niesprawnej wentylacji. Oprócz usuwania z pomieszczeń powstających zanieczyszczeń wentylacja ma wpływ, m.in. na stabilną wilgotność powietrza w domu (www.schiedel.com/pl). Przez nieprawidłowy przewiew można odczuwać bóle głowy, pieczenie oczu, nadmierne zmęczenie lub mieć problemy z koncentracją. Można do tego dodać również astmę, różnego rodzaju alergię czy infekcję dróg oddechowych. Te oraz inne dolegliwości związane są ze złą jakością powietrza i zanieczyszczeniami, panującymi w danym miejscu. Coraz częściej obserwuje się przypadki rozwoju grzybów pleśniowych, powodujących korozję biologiczną elementów konstrukcyjnych, oraz mających swój udział w pogarszającym się stanie zdrowia.

Stosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań budowlanych spowodowało, że nowe lub wyremontowane budynki są bardzo szczelne i co za tym idzie, energooszczędne. To znaczy, że zmniejsza się zapotrzebowanie na ogrzewanie. Do tego używa się okien i drzwi, które przepuszczają bardzo mało powietrza, przez co zmniejsza się zużycie energii na cele wentylacji. W ten sposób pogarsza jakość powietrza w budynku. Zbyt duża szczelność uniemożliwia poprawne działanie wentylacji, która nie może sprawnie działać bez zapewnienia stałego dopływu powietrza. Ludzie z powodu jego braku, coraz częściej otwierają okna, przez co budownictwo z założenia energooszczędne, wcale nim nie jest.

Najlepszymi metodami na poprawnie działającą wentylację są:

  • Wentylacja naturalna tzw. grawitacyjna

Działa na zasadzie różnic temperatur powietrza. Gdy w pomieszczeniu jest cieplej niż na zewnątrz, wymuszony zostaje przepływ powietrza w kominie wentylacyjnym. Jego braki zostają uzupełnione przez nieszczelności w ścianach, oknach itp. Ten rodzaj wentylacji sprawdza się najlepiej zimą.

  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Sprawdza się niezależnie od pory roku, a dzięki rekuperatorowi możliwe jest odzyskanie dużej części ciepła utraconego w procesie wentylacji. Świeże powietrze zostaje zassane z zewnątrz, następnie przefiltrowane nawet z najmniejszych nieczystości, ogrzane w wymienniku ciepła i rozprowadzone kanałami do wszystkich pomieszczeń. Zużyte powietrze jest wyciągane z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia, czy łazienka, filtrowane, a po przejściu przez wymiennik ciepła oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu, po czym jest usuwane na zewnątrz.

Palące się w kominku drewno

Ogrzewanie kominkowe a zdrowie

Palenie w domowym kominku to gwarancja ciepła, relaksującego widoku i przytulnej atmosfery. Jest to marzenie niejednej rodziny. Rozpalony za szybą ogień pomaga odprężyć się po ciężkim dniu, jest ekonomiczne i oczywiście pięknie wygląda. Pojawia się jednak pytanie, czy nie zaszkodzi on zdrowiu domowników? Otóż nie. Jest on całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że jest prawidłowo użytkowany.

Najodpowiedniejszym materiałem do palenia w kominku jest drewno. Jest ekonomiczne a przy odpowiednim ułożeniu i rozpaleniu, gwarantuje większą produkcję ciepła, substancje lotne nie uciekają z dymem, tylko spalają się w piecu i nie przedostają się do środka pomieszczenia. Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą długością. Wybierając drewno, należy zwracać uwagę na jego wilgotność. Im bardziej suche, tym lepiej.

Prawidłowy proces spalania zachodzi tylko wtedy, gdy zostaną spełnione trzy warunki:

  • do palenia używa się odpowiedniego materiału,
  • zapewniony jest stały dostęp do tlenu i źródła ognia,
  • pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, posiada sprawny system wentylacji nawiewno-wywiewnej bądź grawitacyjnej.

Odcinek łączący wkład z kominem oraz przewód kominowy muszą być szczelne, ponieważ zapewni to odpowiednią i regularną konserwację. Ponadto warto wyposażyć kominek w zewnętrzny dolot powietrza. W ten sposób nawet przy zamkniętych oknach będzie miał on zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.

To wszystko razem wzięte nie tylko będzie dobrze wpływać na nasze samopoczucie, co nie będzie powodować przykrych dolegliwości związanych z nieprawidłowym ogrzewaniem i złą cyrkulacją powietrza. Obejdzie się wówczas bez szkodliwego dymu i sadzy lecących do środka pomieszczenia i po prostu będzie spełniać swoją funkcję na 5+.

podobne treści

2 komentarze

Wojtek 9 września 2021 - 05:44

Całe szczęście, że świadomość wśród ludzi na temat wentylacji domów rośnie, bo jeszcze nie tak dawno większość nie miała pojęcia o tym, jak bardzo to jest ważne. Dobra wentylacja znacznie poprawia komfort życia i może sprawić, że będziemy zdrowsi. Ta wiedza powinna być jeszcze bardziej popularyzowana.

odpowiedź
Eco-Ewa 14 marca 2023 - 08:55

Wiem, że klima nie jest zbyt dobra dla zdrowia. Ale kominki chyba też nie są najlepsze, tyle się mówi o tym, by nie palić papierosów, bo substancje smoliste itp, a przecież w kominku też są substancje smoliste, które my wdychamy…..

odpowiedź

zostaw komentarz