Podstawowe badania dla dziecka, mężczyzny, kobiety — jakie warto robić regularnie?

autor Izabela Konarska
849 odsłon/y

Badania profilaktyczne to szereg testów, które warto wykonywać regularnie, gdyż pomogą one w utrzymaniu zdrowego organizmu. Dotyczy to zarówno kobiet, mężczyzn, jak również i dzieci. Dzięki takim badaniom możliwe jest wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie szeregu działań, zmierzających do poprawy stanu zdrowia. Dowiedz się, jakie warto i należy wykonywać regularnie.

Jakie badania dla kobiet?

Kobiety powinny regularnie badać się, co pozwoli na jak najszybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz chorób we wczesnym stadium rozwoju. O badaniach dla kobiet szerzej pisze medyczny blog https://penicylina.pl, z którego dowiedzieć się można m.in. jakie badania należy wykonać, będąc w określonym wieku, czy w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

Do standardowych badań, które zalecane są pacjentkom w każdym wieku, należą:

  • morfologia,
  • badanie moczu,
  • badanie w kierunku stężenia cholesterolu,
  • lipidogram,
  • OB,
  • frakcja LDL i HDL.

Ważne jest również badanie pomiaru ciśnienia tętniczego oraz ginekologiczne. Kobiety powinny szczególną uwagę zwracać na regularne badanie cytologiczne, mające na celu wczesne wykrycie raka macicy oraz badanie piersi. Cytologię, w zależności od zaleceń lekarza, należy wykonywać co dwa lata, natomiast badanie piersi, nie rzadziej niż co trzy lata.

Jakie badania dla mężczyzn?

U Panów bardzo ważne jest regularne wykonywanie oznaczenia poziomu cholesterolu całkowitego. W tym celu wykonuje się morfologię podstawową. Równie ważne jest systematyczne badanie jąder, które mężczyzna powinien wykonywać przynajmniej raz na 3 lata, oraz raz w miesiącu poprzez tzw. samobadanie. Wówczas poprzez wykrycie nieprawidłowości należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Niepokój powinny wzbudzić takie dolegliwości jak bolesność, zwiększenie objętości czy wyczuwalne guzki. Lekarz rodzinny powinien również kierować pacjenta na badania przesiewowe, badanie moczu, krwi oraz próby wątrobowe. W pakiecie badań do wykonania powinno się znaleźć także OB, glukoza, lipidogram. Mężczyźni są częściej narażeni na nowotwory ze względu na wzmożone palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Panowie w przeciwieństwie do kobiet, wszystkie złe emocje kumulują w sobie, przez co częściej borykają się z problemami z sercem i schorzeniami układu nerwowego. Dlatego nie powinni zaniedbywać kwestii związanych ze swoim zdrowiem i chodzić regularnie na badania podstawowe oraz rozszerzone.

Jakie badania dla dziecka?

Niezależnie od wieku, co jakiś czas dziecku powinno się wykonywać morfologię. Oznaczenie określonych parametrów morfologii zaleca się zarówno u małych dzieci, jak i młodzieży. Pomaga ona w ocenie ilości poszczególnych elementów morfotycznych krwi. Ich wzrost lub spadek mogą świadczyć o określonych chorobach, jakie właśnie rozwijają się w organizmie. Nie zaszkodzi również wykonać profilaktycznie OB oraz CRP, które z kolei pozwalają na wykrycie infekcji toczących się w małym organizmie. Do podstawowych badań należy również badanie moczu. Dziecko należy badać regularnie, gdyż pozwala to uniknąć lub rozpoznać na wczesnym etapie wiele nawet bardzo poważnych, chorób. Wynik wykonanych badań trzeba zawsze skonsultować z lekarzem, gdyż tylko on może odpowiednio je odczytać i postawić trafną diagnozę. Absolutnie nie wolno odczytywać wyników za pomocą internetu. Co jakiś czas warto wykonać również badania bilansowe, które wykrywają ewentualne nieprawidłowości na etapie samego rozwoju malucha. Dziecko powinno być również zbadane przez okulistę oraz stomatologa. Bardzo ważne jest także badanie ortopedyczne.

podobne treści

zostaw komentarz