Choroba dwubiegunowa, co to jest?

autor Aga Leśna
496 odsłon/y

Choroba afektywna dwubiegunowa, to zaburzenie psychiczne, które w dawnych czasach uważane było za psychozę maniakalno-depresyjną. Obecnie medycyna podchodzi do tej przypadłości już inaczej, jak i rośnie świadomość społeczności względem zrozumienia tego stanu chorobowego. Dużą rolę odegrały gwiazdy celebryci, przyznając się otwarcie do posiadania tej przypadłości. Czym jednak właściwie jest choroba dwubiegunowa, czym się objawia i jak ją leczyć?

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Przypadłość ta, w przeszłości nazywana psychozą maniakalno-depresyjną, jest chorobą ciężką w diagnozie, z racji tego, że charakteryzuje się zmiennymi objawami przeplatanymi z okresami remisji, czyli brakiem jakichkolwiek objawów. Najczęściej ma się tutaj do czynienia nie tyle z ciągłym zaburzeniem psychicznym, a pojawiającymi się epizodami stanów maniakalnych, hipomaniakalnych i depresyjnych, a nierzadko i mieszanych. Jest to choroba rzadka, występująca u 1 – 2% całej populacji i może przyjmować różne postacie.

Jakie są objawy choroby dwubiegunowej?

Najczęstszym objawem choroby afektywnej dwubiegunowej są epizody depresyjne, które charakteryzują się smutkiem, apatycznością i ogólną niechęcią do wszystkiego, tracąc zainteresowanie tym, co otacza chorego. Może pojawić się też obniżenie poczucia własnej wartości, poczucie winy i spowolnienie ruchów. Nieco inaczej wygląda to w przypadku epizodów maniakalnych, gdzie ma się do czynienia z osobą pełną energii, natłokiem myśli, chęcią działania, które często jest nielogiczne i chaotyczne. Chory staje się bardziej impulsywny, nerwowy, agresywny i wybuchowy oraz podejmuje decyzje pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Mogą pojawić się także objawy wytwórcze, czyli halucynacje i urojenia, a także objawy mieszane czy stany hipomanii, łagodniejszej odmiany manii.

Rozdarta kobieta

Jaka jest częstotliwość epizodów choroby dwubiegunowej?

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej mogą być różne, a także przebiegać ze zmienną częstotliwością. Nierzadko ma się tu do czynienia z epizodami występującymi nawet raz na kilka lat, choć częściej spotyka się przypadki z nawrotami co najmniej raz w roku. Mogą także pojawić się szybsze zmiany faz do kilku epizodów rocznie, albo przechodzić płynnie jeden w drugi nawet w ciągu kilku dni czy godzin. Epizody oddzielane są okresem remisji, czyli czasem, w którym nie występują żadne objawy i chory może normalnie funkcjonować. Wyróżnia się przy tym różne podtypy – I, II, III, typ III z półmanią lub hipomanią, choroba afektywna sezonowa, cyklotymia, choroba jednobiegunowa.

Jak leczyć chorobę afektywną dwubiegunową?

Przede wszystkim konieczne jest jej zdiagnozowanie, w czym powinien pomóc specjalista psychiatra. Leczenie może odbywać się na dwa sposoby – poprzez psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne, szczególnie leków przeciwpsychotycznych. Należy też pogłębiać wiedzę na temat choroby, pomóc mogą także dobre relacje społeczne i rodzinne.

podobne treści

zostaw komentarz