Co na ból zatok?

autor Lilia Szostak
52 odsłon/y

Przeziębienie często wiąże się z wieloma dolegliwościami i potrafi być bardzo nieprzyjemne. Oderwanie od życia i ogólne osłabienie organizmu sprawia, że stajemy się cieniem samego siebie. Szczególnie dokuczliwy może być ból zatok, który rozchodzi się pulsująco po całej głowie, powodując szczególny dyskomfort. Jak poradzić sobie z bólem zatok? Te porady mogą Ci pomóc!

Przyczyny bólu zatok

Ból zatok może być zaledwie jednym z symptomów poważniejszej choroby. Często jednak jest spowodowany alergią, dlatego ból zatok może być szczególnie dokuczliwy w okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się pylenie wielu roślin. Osoby uczulone np. na kurz mogą jednak borykać się z bólem zatok znacznie częściej. Inną przyczyną mogą być infekcje wirusowe i bakteryjne, a najbardziej typowym schorzeniem wywołującym ból zatok jest powszechne w okresie jesienno-zimowym przeziębienie, grypa, a w poważniejszym stadium zapalenie zatok. Ból zatok może być też wywołany nagłą zmianą ciśnienia, np. w trakcie lotu samolotem. Kolejną przyczyną mogą być wrodzone wady, takie jak krzywa przegroda nosowa, która powoduje utrudnienia w oddychaniu, co z kolei może prowadzić do infekcji i innych schorzeń. Stale zatkany nos przez katar także często powoduje ból zatok (np. przez częste wydmuchiwanie wydzieliny).

Jak radzić sobie z bólem zatok?

Z powodu swojego pulsującego charakteru, ból zatok może być szczególnie dokuczliwy. Odczuwać możemy go nawet przy najmniejszych ruchach. Mocno utrudnia funkcjonowanie i może powodować inne dolegliwości, warto więc też dowiedzieć się, co na ból głowy warto zażyć. W okresie choroby warto się oszczędzać. Dobrze jest odłożyć na bok intensywne treningi, które dodatkowo osłabiają organizm walczący z chorobą. Ból zatok mogą złagodzić leki zawierające przeciwbólowe składniki, np. Ibuprofen lub paracetamol. Jeżeli ból zatok spowodowany jest alergią, to wtedy powinniśmy zażyć leki przeciwhistaminowe. Należy być ostrożnym przy korzystaniu z zimnych okładów na głowę, ponieważ mogą tylko dodatkowo pogorszyć ból. Ciepły okład może dać nieco ulgi, podobnie jak inhalacje, do których możemy dodać specjalne olejki inhalacyjne. Jeżeli przebywamy w pomieszczeniach ze szczególnie suchym powietrzem, możemy skorzystać z nawilżaczy powietrza, co da nieco ulgi podrażnionej błonie śluzowej.

Co na ból zatok, tabletki czy płukanie nosa?

Tabletki przeciwbólowe na ból zatok mogą pomóc, z racji na zawarte w nich składniki. Ibuprofen działa dodatkowo przeciwzapalnie, a paracetamol pomoże zbić gorączkę, co jest istotne w przypadku występowania innych objawów. Wspomniane już leki przeciwhistaminowe nie zadziałają zawsze, a jedynie w przypadku alergików, u których ból zatok, wywołany jest alergią.Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej także jest stosowanym rozwiązaniem, ale może wydawać się nieco skomplikowane i powodujące dyskomfort. Ten zabieg pomoże oczyścić zatkane drogi oddechowe, wypłucze wydzielinę, a jednocześnie da ulgę obolałym zatokom. Zalecane jest zarówno przy bólach spowodowanych przeziębieniem jak i alergiami, jest to więc bardziej kompleksowe rozwiązanie.

Choć potrafi mocno utrudnić życie, ból zatok można skutecznie pokonać. Naszym zdaniem warto zastosować się do powyższych rad, ale w przypadku występowania poważniejszych objawów konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą!

podobne treści

zostaw komentarz