Co pić przy nadkwasocie żołądka?

autor Aga Leśna
498 odsłon/y

Nadkwasota żołądka to nieprzyjemna dolegliwość, która sprawia, że przy spożywaniu posiłków odczuwamy ból żołądka i zmagamy się ze zgagą. Jak sobie z tym radzić? Jakie napoje mogą pomóc przy łagodzeniu dolegliwości?

Nadkwasota żołądka – czym jest?

Gdy pokarm trafia do żołądka, jest poddawany rozpuszczeniu przez soki trawienne, co pozwala na jego dalszą wędrówkę przez ciało. Potrzebne składniki pokarmowe są wchłaniane, reszta zostaje wydalona. Bywa jednak, że ta podstawowa czynność jest zaburzona, a nasz żołądek wytwarza nadmierną ilość kwasu solnego, odpowiedzialnego za trawienie. W ten sposób zwiększa się też kwasowość żołądka, to sprawia, że pH rośnie. Ma to negatywny wpływ na błony śluzowe żołądka, które są bardziej obciążone.

Jakie są przyczyny nadkwasoty żołądka?

Ból żołądka i zgaga to podstawowe objawy nadkwasoty żołądka i nie należą do przyjemnych, skąd jednak się to bierze? Przyczyny mogą być różne, ale w głównej mierze odpowiada za to środowisko, w jakim się żyje, a przede wszystkim nasza własna codzienna dieta. To, co jemy, ma duży wpływ na nasze zdrowie, a nieodpowiednie potrawy mogą znacząco obciążać nasz żołądek, doprowadzając do wielu przykrych dolegliwości. Głównym winowajcą są produkty ciężkostrawne, a także takie bardzo kwaśne oraz ostre. Jedzenie w pośpiechu niestety też nie pomaga. Dlatego ważna jest właściwa dieta.

Co pić przy nadkwasocie żołądka?

To, co jemy i pijemy może nam albo zaszkodzić, albo pomóc. Przy nadkwasocie istotne będzie więc to, co wtłaczamy do naszego żołądka, warto więc zwrócić na to uwagę. Ponieważ przypadłość ta wiąże się ze wyższą kwasowością, konieczne będzie sięganie po napoje cechujące się dużą zasadowością, aby w ten sposób wyrównać poziom pH. Sprawdzić może się więc najlepiej zwykła woda niegazowana, choć warto zwrócić uwagę na jej skład. Warto też sięgać po niektóre zioła, jak choćby prawoślaz lekarski czy nawet lipę. Pomóc może słodkie lub zsiadłe mleko, jogurt, kawa zbożowa z mlekiem, a także napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne. Lista, jak widać, do najdłuższych nie należy.

Czego nie pić przy nadkwasocie żołądka?

Przy nadkwasocie żołądka trzeba też bardzo uważać na to, co się pije, a lista napojów niedozwolonych i takich, których powinno się ograniczyć, jest dosyć długa. Zalicza się do tego choćby stara dobra czarna kawa, zwłaszcza w mocniejszych odsłonach typu espresso. Lepiej ograniczyć także herbatę, a także napoje owocowe, zwłaszcza soki cytrusowe i pomarańczowe, które są bardzo kwaśne. Zdecydowanie trzeba też zrezygnować z napoi gazowanych typu cola, a także z alkoholu, który pobudza układ trawienny.

Domowe sposoby na nadkwasotę żołądka

Tak naprawdę nadkwasotę żołądka nie trzeba leczyć żadnymi lekami, chyba że zbyt wysoki poziom pH doprowadzi do rozwoju choroby wrzodowej. Na co dzień jednak wystarczy zadbać o właściwą dietę, unikanie określonych potraw i napoi oraz sięganie po te, które pomogą w obniżeniu kwasowości. Więcej robić nie trzeba.

podobne treści

1 komentarz

Felix 22 października 2021 - 10:27

Potwierdzam, że lipa i prawoślaz pomagają. Lipę łatwiej jest znaleźć natomiast sam syrop prawoślazowy pomaga bardziej na gardło niż żołądek. Ogólnie powinno się unikać podrażniających napojów i jedzenia.

odpowiedź

zostaw komentarz