Choroba Parkinsona – na czym polega, czy da się leczyć?

autor Aga Leśna
410 odsłon/y

Za jedną z częściej pojawiających się chorób wieku starczego uważa się chorobę Parkinsona. Związana jest ona z upośledzeniem układu nerwowego i kojarzy nam się przede wszystkim z drżeniem rąk. Na czym konkretnie to polega? Jakie są objawy, przyczyny? Czy chorobę Parkinsona da się leczyć?

Choroba Parkinsona – kto jest narażony?

Chorobę Parkinsona uważa się za schorzenie wieku starczego, jako że najczęściej zapadają na nie osoby powyżej 55 roku życia. Nazwa wywodzi się od Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy rozpoznał to schorzenie i dość dokładnie je opisał. Miało to miejsce w 1817 roku. Od tamtej pory postępy w medycynie znacznie poszerzyły naszą wiedzę na ten temat. Wiemy między innymi, że znacznie częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety, a średnia wieku pierwszych symptomów to około 58 lat, choć zdarzają się chorzy młodsi, nawet przed czterdziestką. Liczba osób z chorobą Parkinsona rośnie z roku na rok, jako że zazwyczaj chorują osoby starsze, a obecnie mamy zdecydowanie społeczeństwo starzejące.

Jak objawia się choroba Parkinsona?

W przypadku choroby Parkinsona, mamy do czynienia z postępującym zaburzeniem neurologicznym. Pierwsze symptomy są niejasne, a schorzenie rozwija się bardzo powoli, nawet przez kilka lat. Początkowo mogą pojawić się takie objawy jak osłabienie, zmęczenie czy niezgrabność i spowolnienie ruchów. Łatwo pomylić to ze zmianami reumatycznymi. Dopiero na późniejszym etapie, widać większe zmiany, jak choćby zaburzenia równowagi, problemy z chwytaniem i wstawaniem, a także drżenie kończyn. Osoby z chorobą Parkinsona najczęściej mają sylwetkę lekko pochyloną do przodu i zmagają się z licznymi problemami codziennych czynności.

Starszy pan

Jakie są przyczyny choroby Parkinsona?

Dzięki temu, że choroba ta znana jest już od dawna, dzięki postępowi medycyny udało się określić, co stoi za rozwojem Parkinsona. Odpowiedzią na to pytanie są przede wszystkim komórki nerwowe, a konkretnie fakt, iż w pewnym etapie życie zaczynają one obumierać. Chodzi konkretnie o komórki znajdujące się za istotą czarną mózgu, które odpowiadają za transmisję danych poprzez neurony i odpowiadają za koordynację ruchów i pracę mięśni. Choroba Parkinsona z reguły nie jest dziedziczna, jednak pewne jej odmiany mogą być. W tym drugim przypadku najczęściej ma się wówczas do czynienia z mutacją genu odpowiedzialnego za syntezę białka, składnika ciałka Lewy’ego. Degradacja tego elementu wpływa zresztą także na rozwój innych chorób neurologicznych.

Czy da się leczyć chorobę Parkinsona?

Mimo tego, jak dużo wiemy o tej chorobie, niestety na chwilę obecną nie ma leków przeciwko chorobie Parkinsona. Nie da się go więc wyleczyć, ale możliwe jest złagodzenie objawów. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim odpowiednie środki farmakologiczne, czasem konieczna może być też operacja czy zabieg chirurgiczny. Przepisywane leki najczęściej mają na celu pobudzenie mózgu do produkcji dopaminy, a tym samym produkcji niezbędnych do funkcjonowania neuroprzekaźników. Pozwala to na lepsze przekazywanie informacji w systemie nerwowym, a tym samym na łagodniejszy przebieg choroby i opóźnienie jej rozwoju. Na razie nie ma jednak możliwości ani powstrzymania, ani tym bardziej cofnięcia choroby.

podobne treści

1 komentarz

Hania 4 lutego 2022 - 12:52

Mam nadzieję, że niedługo wynajdą jakieś leczenie Parkinsona, bo życie z tą chorobą jest bardzo trudne, zarówno dla bliskich, jak i samych chorych:( leczenie operacyjne daje efekty, ale też nie na sto procent i wszystko zależy od osoby, abstrahując już od tego, że operacja jest bardzo traumatyczna. Mam jednak cień nadziei, że medycyna idzie do przodu cały czas i niedługo będzie możliwe całkowite wyleczenie tej choroby.

odpowiedź

zostaw komentarz