Jak zmniejszyć żołądek operacyjnie?

autor Aleksandra Szymak
404 odsłon/y

Walka z otyłością, zwłaszcza bardzo dużą, której towarzyszą choroby współistniejące, może być bardzo trudnym wyzwaniem. Warto wiedzieć, że możliwe do wykonania są zabiegi chirurgii bariatrycznej, które znacząco ułatwią utratę wagi. Jak można zmniejszyć żołądek operacyjnie?

Jakie są metody operacyjnego zmniejszania żołądka?

Zmniejszanie żołądka to jeden z zabiegów chirurgii bariatrycznej, który może być przeprowadzany na kilka sposobów – w zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Pierwsza z metod na operacyjne zmniejszenie żołądka to bypass żołądkowy. Zazwyczaj stosowny jest u osób, które borykają się z ogromną nadwagą, ponieważ pozwala na utratę nawet 85% masy ciała. Polega na zmniejszeniu pojemności żołądka oraz części jelita mającej kontakt z pokarmem, przez co zniwelowana jest nie tylko ilość przyjmowanych pokarmów, ale i kalorii przyswajanych przez organizm. Drugi ze sposobów na zmniejszenie żołądka w sposób operacyjny to mankietowa resekcja żołądka, która stanowi najczęściej stosowaną pomoc w redukcji wagi. W czasie zabiegu usuwane jest około 80% żołądka, przez co pacjent po operacji je znacznie mniej. Najmniej inwazyjną metodą zmniejszenia żołądka jest zastosowanie balonu wewnątrzżołądkowego, który wypełniony może być powietrzem bądź płynem (maksymalnie 700 ml). Może pozostać on w ciele pacjenta przez 6 miesięcy. Po tym czasie powinien być usunięty. Często stanowić doraźnie rozwiązanie wspomagające utratę wagi, ale i przygotowanie do kolejnej, bardziej zaawansowanej operacji bariatrycznej – bypassów żołądka bądź jego mankietowej resekcji.

Warto podkreślić, ze zabieg zmniejszenia żołądka nie jest sam w sobie metodą na zrzucenie nadmiaru kilogramów i powrót do zdrowia. Do uzyskania oczekiwanych efektów konieczne jest także spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków, nieobjadanie się oraz aktywności fizyczna, które mają wpływ nie tylko na redukcję wagi, ale i ogólne samopoczucie oraz stan organizmu.

Wskazania do operacyjnego zmniejszania żołądka

Zabieg operacyjnego zmniejszenia żołądka zazwyczaj wykonywany jest u pacjentów w wieku 18 – 65 lat, jednak w uzasadnionych przypadkach może być przeprowadzony u pacjentów młodszych bądź starszych. Głównymi wskazaniami do wykonania operacji zmniejszenia żołądka są olbrzymia otyłość (BMI powyżej 40) i umiarkowana otyłość (BMI powyżej 35) z chorobami współistniejącymi wywołanymi przez nią (np. bezdech senny, cukrzyca, podwyższony cholesterol czy nadciśnienie). Dodatkowo do operacji zmniejszenia żołądka mogą zostać zakwalifikowane osoby, których BMI waha się pomiędzy 30 a 35 i cierpią oni na cukrzycę typu 2, która jest odporna na działanie insuliny oraz leków doustnych. Redukcja wagi bardzo często pozwala na wyeliminowanie tych schorzeń.

U kogo nie może zostać wykonany zabieg chirurgii bariatrycznej?

Mimo niezwykle pozytywnych zdrowotnych efektów, jakie może przynieść chirurgiczne zmniejszenie żołądka, warto wiedzieć, że nie u każdego zabieg ten może być wykonany. Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Specjaliści często zwracają uwagę na:

  • AIDS,
  • choroby endokrynologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby zapalne przewodu pokarmowego,
  • ciężkie zaburzenia krzepliwości krwi,
  • refluks żołądka,
  • uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających,
  • wszelkiego rodzaju zburzenia psychiczne, m.in. zaburzenia odżywiania, schizofrenia, ciężka depresja, przypadki, gdy pacjent nie może wydać świadomej zgody na zabieg.

Ponadto zabieg zmniejszania żołądka nie jest przeprowadzany u osób, które niedawno przebyły chorobę stanowiącą zagrożenie życia np. zwał czy udar.

podobne treści

2 komentarze

Lola Lola 8 grudnia 2021 - 11:53

Współczuję wszystkim, którzy muszą wykonywać takie zabiegi z uwagi na zbyt duży żołądek. Niestety u nas cały czas pokutuje pojęcie „mniej żryj” – świadomość, że czasem człowiek ma bardzo nikły wpływ na swoją wagę (na przykład rodzina przekarmiała dziecko) jest niemal zerowa…

odpowiedź
Plastyczna 24 stycznia 2022 - 09:38

Mam nadzieję, że świadomość wśród ludzi się zmieni. W wielu operacjach plastycznych, nie tylko związanych z żołądkiem chodzi bardzo często o zdrowie, a nie tylko wygląd.

odpowiedź

zostaw komentarz