Jakie są objawy dysleksji? Jak rozpoznać dysleksję?

autor Patryk Hoc
524 odsłon/y

Odkąd nauczyliśmy się pisać i czytać, mamy możliwość wykorzystania tych umiejętności w praktyce. Niekiedy sprawnie posługujemy się mową, czy pisaniem, lecz niektóre osoby mają z tym duży problem. Jaki może być tego powód? W niniejszym artykule będziemy się odnosić do dysleksji, oraz jej objawach. Ponadto wskażemy najistotniejsze przyczyny występowania dysleksji. Zapraszam do czytania.

Czym jest dysleksja?

Jeśli twoje dziecko ma trudności w nauce czytania i ma kłopot w pisaniu prostych zdań – to może być dysleksja. Ogólnie rzecz biorąc termin ten jest bardzo powszechny, ponieważ to schorzenie występuję w częstszych przypadkach u dzieci rozpoczynające naukę w szkołach. Większość rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich pociecha może mieć dysleksje – jeśli zauważą problem w pisaniu i czytaniu u dziecka. Stąd w szkołach są przeprowadzane różne testy na dysleksję, aby sprawdzić, czy dane dziecko nie posiada tego objawu. Testy przeprowadzane są nie tylko po to, aby się dowiedzieć o schorzeniu u ucznia, ale także udzielają pomocy w formie specjalnej nauki dla takich dzieci – często są dodawane minuty przy testach pisemnych.

Jakie są objawy dysleksji?

Dysleksja sama w sobie jest czymś problematycznym i trzeba jednak sięgnąć po pomoc osób trzecich. Testy na dysleksję są zazwyczaj przeprowadzane w klasach 4, gdzie dziecko jest zdolne do pisania prostych zdań i posiada umiejętność podstawowego czytania. Jeśli dziecko przez dłuższy czas zastanawia się, jak napisać dany wyraz, bądź ma problem z przeczytaniem pewnego słowa, może to być wstępny objaw dysleksji. W takim przypadku uczeń dostaje pomoc od psychologa szkolnego, w celu przeprowadzeniu badań. Objaw nie musi występować tylko w szkołach. Gdy rodzice pomagają dziecku przy odrabianiu lekcji, mogą także wykryć problem. Jeśli opiekun zauważy niepokojący objaw u swojego dziecka, musi udać się do specjalisty w celu otrzymania pomocy, bądź samemu spróbować pomóc dziecku. W jaki sposób? Można razem przeczytać krótką książkę i przeanalizować wyraz, z którym ma problem. Zalecane jest przeczytanie książki po 2-3 razy, aby dziecko mogło oswoić się z pewnymi wyrazami, które mogą ułatwić mu w pisowni, a także w czytaniu.

Jak rozpoznać dysleksje?

Wczesny objaw dysleksji może być ujawniony nie tylko w trakcie nauki. Można też rozpoznać to schorzenie już we wcześniejszym etapie rozwoju dziecka. Jak rozpoznać dysleksję? Jeśli dziecko nauczyło się wiązać sznurówki, a ma problem w zawiązywaniu supłów, może wskazywać na wczesny objaw dysleksji, lecz nie musi. W tym celu, należy bacznie obserwować czynność jaką twoje dziecko wykonuje – czy sprawnie, czy ze zastanowieniem. Ogólnie podstawowe aktywności, które zostały nauczone przez opiekuna mogą powodować ten objaw, jednakże nie musi wskazywać jednoznacznie na to schorzenie. Jeśli zobaczysz, że twoje dziecko nie radzi sobie z prostymi czynnościami, na wszelki wypadek udaj się do psychologa, w celu potwierdzenia objawu dysleksji.

podobne treści

2 komentarze

Berenika 7 września 2021 - 12:03

Najważniejsze to szybko wykryć schorzenie i pomóc dziecku z nim walczyć. Warto jednak podkreślić, że innych, mniej popularnych objawów należą: brak umiejętności zapamiętania kolejności miesięcy czy dni tygodnia, mylenie przyimków, trudności z układaniem wszelkiego rodzaju układanek czy puzzli oraz brak umiejętności szeregowania przedmiotów wg schematu. Dobrze to wiedzieć, by czegoś nie przeoczyć.
Pozdrawiam!

odpowiedź
Ipo 15 listopada 2021 - 13:10

Ja uważam, że każde dziecko, które rozpoczyna naukę w szkołach podstawowych, powinno być sprawdzone różnymi metodami i od razu wykazać, czy ma problem z dysleksją. Dzięki takiemu systemowi rodzice dowiedzą się o dolegliwości swojego dziecka, a pedagodzy będą mieli jasne informacje, jak radzić sobie z takimi dziećmi.

odpowiedź

zostaw komentarz