Dezynfekcja w przemyśle spożywczym, sposoby, urządzenia, przepisy

autor Joanna Marecka
688 odsłon/y

Sklep mięsny

Nikogo nie powinno dziwić, że w przemyśle spożywczym bardzo duży nacisk kładzie się na higienę pracy. Konieczne jest częste mycie hal, maszyn spożywczych czy taśm produkcyjnych specjalistycznymi środkami. Jak to przebiega? Jakie przepisy wymuszają na przedsiębiorcach przeprowadzanie dezynfekcji? Sprawdzamy.

Dezynfekcja w przemyśle spożywczym – przepisy

Tak naprawdę jest wiele przepisów, mówiących o tym, jak należy zachować porządek i odpowiednie standardy w polskim przemyśle spożywczym. Najważniejszym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Ponadto wydawane są rozporządzenia dotyczące zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy dla poszczególnych zakładów związanych z branżą spożywczą, m.in. zakładów piekarskich, cukierniczych czy zajmujących się ubojem zwierząt oraz przetwórstwem mięsa.

To, czy przedsiębiorstwa stosują się do przepisów, sprawdza Główny Inspektorat Sanitarny oraz lokalne, wojewódzkie czy powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Aby nie narazić się na zamknięcie zakładu bądź wysokie kary, konieczne jest zastosowanie się m.in. do rygorystycznych obostrzeń związanych z dezynfekcję miejsc, w których następuje produkcja czy też dystrybucja produktów spożywczych.

W jaki sposób należy ją przeprowadzać? Jest kilka metod, o których warto wiedzieć.

Automatyczne urządzenia do dezynfekcji

Aby zoptymalizować procesy, które powinny być na porządku dziennym w każdym zakładzie spożywczym, warto stosować urządzenia do dezynfekcji. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest śluza sanitarna produkcji ZFM, która umożliwia dokładną dezynfekcję obuwia oraz rąk pracowników. Pamiętaj, że jest to konieczne za każdym razem, gdy przechodzą oni z części socjalnej do produkcyjnej, dlatego ważne jest, aby proces ten przebiegał możliwie jak najszybciej.

Oprócz tego często wybierane są stojące, automatyczne dozowniki do rąk. Niestety, nie sprawdzą się w sytuacji, gdy konieczne jest także oczyszczenie obuwia.

W przypadku pomieszczeń stosuje się m.in. zamgławiacze, które rozprowadzają czynniki chemiczne odpowiedzialne za usuwanie grzybów, bakterii. Stosowane są m.in. do chłodni czy samochodów służących do przewozu żywności, a ich największą zaletą jest to, że docierają do każdego skrawka pomieszczenia.

Środki do ręcznej dezynfekcji

Do poszczególnych powierzchni, konieczne może być stosowanie ręcznych, specjalistycznych środków do dezynfekcji. Dzieli się je na mydła, detergenty, zasady i sole, a także kwasy.

Najrzadziej wykorzystywane są mydła, które nie posiadają właściwości bakteriobójczych, ponadto są niewygodne w użytkowaniu. Znacznie bardziej uniwersalne są związki powierzchniowo czynne, czyli detergenty, które dzieli się na anionowe, kationowe oraz niejonowe. Najskuteczniejsze działanie dezynfekcyjne wykazują środki kationowe.

Zasady i sole posiadają dobre właściwości myjące, rozpuszczają cząstki stałe, aczkolwiek efekt bakteriobójczy uzależniony jest od konkretnego związku.

Najsilniejsze działanie wykazują kwasy, chociaż mogą podrażniać skórę, a także powodować korozje urządzeń metalowych. Oprócz tego w przemyśle spożywczym stosuje się dezynfekcję chemiczną, za pomocą preparatów chlorowych, które są łatwe i skuteczne w użyciu.

podobne treści

zostaw komentarz