Lamblioza to choroba wywoływana przez pasożyta, w medycynie nazywany lamblia intestinalis. Chorują na nią zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dorośli. Pasożyt obecny jest w takich miejscach jak toalety, piaskownica, basen itp. Często zdarza się, że choroba nie daje żadnych objawów i chory niczego nie podejrzewa. Stanowi to ok. 10% przypadków, natomiast w pozostałych choroba daje cały szereg objawów. O objawach, przebiegu i przyczynach lamblii u dzieci i dorosłych, piszemy w poniższym artykule.
- Lamblioza co to jest?
- Jakie są objawy lambliozy?
- Jakie są przyczyny lambliozy u dzieci?
- Jak dorośli zarażają się lambliozą?
- Jak leczyć lambliozę?
1. Lamblioza co to jest?
Jak już wspomniano jest to choroba wywoływana przez pierwotniaka z grupy wiciowców, o gruszkowatym kształcie i czterech parach wici które umożliwiają im szybkie poruszanie się. Posiadają także przyssawkę, dzięki której przyczepiają się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela. Lamblia rozwija się, rośnie, rozmnaża i zmienia powierzchnię chłonną jelita przez co utrudnia, a nawet uniemożliwia, wchłanianie się składników odżywczych do przewodu pokarmowego. Wraz z szybkim rozwojem tego pasożyta, rozprzestrzenia się również zakażenie które może dotknąć innych członków rodziny. Niestety lamblię ciężko wyleczyć ponieważ ten rodzaj pasożyta bywa odporny na leki.
2. Jakie są objawy lambliozy
W niektórych przypadkach, osoby zarażone nie zauważają niczego niepokojącego, ponieważ w początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów. To typowe dla pasożytów ludzkich. W zdecydowanej jednak większości, zakażenie lamblią powoduje szereg dolegliwości. Są one mało charakterystyczne oraz nie systematyczne. Zdarza się, że jednego dnia chory czuje się dobrze, co często usypia czujność.
Do najczęstszych objawów zakażenia lambliami zaliczane są:
- bóle brzucha, najczęściej po prawej stronie występujące najczęściej po jedzeniu ale nie zawsze,
- bóle głowy,
- stolce o bardzo nieprzyjemnym zapachu z niestrawionym pokarmem,
- wysypka,
- gorączka,
- biegunka,
- wymioty,
- utrata wagi,
- wzdęcia i skurcze,
- zmęczenie,
- bezsenność.
3. Jakie są przyczyny lambliozy u dzieci?
Lamblie przedostają się do organizmu drogą pokarmową najczęściej po spożyciu produktów zarażonych wcześniej tym pasożytem (w tym także skażonej wody). Warto również wiedzieć, że za rozprzestrzenianie się lamblii odpowiadają muchy. Pasożyta można też przenieść do organizmu poprzez nieumyte ręce jak np. po wyjściu z toalety czy poprzez kontakt ze zwierzętami będącymi nosicielami pasożyta. Zakażeniu lamblią sprzyja korzystanie z publicznych i zbiorowych toalet jak w szkole, przedszkolu, na koloniach itp. Zakażenie lamblią tym bardziej dotyka dzieci, ponieważ te nie przestrzegają podstawowych zasad higieny. Zapominają o umyciu rąk po pogłaskaniu psa, nie przeszkadza im to, że na kanapce siedziała mucha itp. Lamblioza jest chorobą zakaźną, więc z łatwością może przejść na inne dziecko np. przez korzystanie z tej samej toalety.
4. Jak dorośli zarażają się lambliozą?
Dorosłym, podobnie jak dzieciom, zdarza się zapominać o podstawowych zasadach higieny. Na zarażenie lamblią najbardziej narażeni są Ci, którzy nie myją owoców, warzyw, korzystają z publicznych toalet i przy wyjściu nie myją rąk, piją wodę z miejskich wodotrysków itp. Ważna jest również higiena i czystość we własnym domu. Używając odpowiednich produktów na bazie chloru i czyszcząc regularnie łazienkę i toaletę, zmniejszy się ryzyko zarażenia tym pasożytem.
5. Jak leczyć lambliozę?
O metodzie leczenia decyduje lekarz na podstawie wyników badań wcześniej przeprowadzonych. Dobierane są właściwe leki oraz sposób dawkowania. W niektórych przypadkach oprócz leków, konieczne jest przejście na stosowną dietę pozbawioną węglowodanów oraz słodyczy ponieważ właśnie one powodują szybki wzrost i rozmnażanie pasożytów.
Jak widać bardzo wiele zależy od naszego stosunku w
kwestii dbania o higienę oraz czystość. Warto wyrobić sobie nawyk częstego mycia rąk oraz zadbania o czystość we własnym domu ponieważ, jak się okazuje, może to uratować nasze zdrowie.