5 sprawdzonych, domowych sposobów na kaszel

autor Milena Dębińska
777 odsłon/y

Czasem domowe sposoby są najlepsze przy leczeniu drobnego przeziębienia. Z pomocą naturalnych produktów jesteśmy w stanie zwalczyć nieustający kaszel, katar czy ból gardła. Dziś sprawdzamy, jakie domowe sposoby najlepiej sprawdzają się przy uporczywym kaszlu mokrym, jak i suchym.

Jak wyleczyć uporczywy kaszel?

Żeby wiedzieć, jak wyleczyć kaszel, najpierw musimy dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z suchym kaszlem, czy może z mokrym. Strategia działania w obydwóch przypadkach będzie inna. Kaszel suchy jest trudny do opanowania, będzie nas męczył, nie odkrztuszamy przy nim żadnej wydzieliny. Nasze gardło jest wtedy podrażnione, zaczerwienione i swędzące. Kaszel suchy może przeobrazić się w mokry, ale nie jest to reguła. Z kolei kaszel mokry jest głośny, wilgotny i głęboki, osoba przeziębiona musi często odkrztuszać wydzielinę, która zalega w oskrzelach. Przy mokrym kaszlu często pojawia się chrypka, która utrudnia mówienie.

Syrop z cebuli na mokry kaszel

Żeby pozbyć się mokrego kaszlu, trzeba stosować przede wszystkim środki, które ułatwiają odkrztuszanie. Syrop z cebuli to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na kaszel. Korzystały z niego nasze mamy i babcie. Zastanawialiście się kiedyś, jakim cudem syrop z cebuli działa? Cebula ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego może pomóc zwalczyć infekcję. To jednak nie wszystko, syrop pomoże także w odkrztuszaniu, dzięki czemu możemy szybciej pozbyć się wydzieliny, która zalega w naszych oskrzelach.

Napar z tymianku na uporczywy mokry kaszel

Napar z tymianku to jeden ze skuteczniejszych domowych sposobów na kaszel. Pomaga zwalczyć duszący nocny kaszel i ułatwia odkrztuszanie, a to dlatego, że tymianek zawiera takie substancje jak karwakrol, linalol, cyneol itp. które mają szereg właściwości antybakteryjnych. Tymianek wystarczy zalać wrzątkiem, do naparu można dodać miodu, który ma działanie antybakteryjne i nawilżające, dobrze sprawdzi się przy przeziębieniu.

Inhalacje na kaszel suchy

Inhalacje mogą być bardzo pomocne przy przeziębieniu, a nie trzeba posiadać do tego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy miska z wrzątkiem, ręcznik i zioła bądź olejki eteryczne. Twarz należy mieścić nad miską, w której jest woda i olejki eteryczne, należy schować się pod ręcznikiem, dzięki czemu para z łatwością nawilży naszą błonę śluzową gardła. Możesz tu wykorzystać olejek miętowy, eukaliptusowy, tymiankowy.

Herbata z lipy ukoi gardło

Herbata z lipy jest szeroko polecana przy przeziębieniu, potrafi obniżyć gorączkę i dodatkowo zwalcza suchy kaszel. Działanie herbaty można wzmocnić, dodając do niej miodu lub syropu malinowego.

Prawoślaz na suchy kaszel

Korzeń prawoślazu idealnie nawilża błony śluzowe gardła, dlatego będzie on idealny przy męczącym suchym kaszlu. Wystarczy tylko przygotować napar z liści prawoślazu, można go pić dwa razy dziennie. Prawoślaz pomaga przy chrypce, podrażnieniach jamy ustnej i gardła.

Inne skuteczne sposoby na kaszel

Leczyć można się także inaczej, niż w kuchni. Napary, syropy i inhalacje z olejków eterycznych to nie wszystko. Pomóc w przeziębieniu może także stawianie baniek chińskich, które pomagają zwiększyć odporność czy nacieranie klatki piersiowej kamforą. Warto też pamiętać o takich zupełnie podstawowych rzeczach, jak picie odpowiedniej ilości wody, utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu czy regularne wietrzenie pokoju.

podobne treści

zostaw komentarz