Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na ból gardła?

autor Milena Dębińska
348 odsłon/y

Nie ważne jak bardzo byśmy się starali, czasem przeziębienie i tak nas złapie. Kaszel, gorączka, ból gardła to objawy, które można zwalczyć za pomocą domowych metod. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na ból gardła, czytajcie dalej!

Domowe sposoby na ból gardła

Czasem ból gardła to jedyne co nam dolega, często nie warto sięgać po leki farmakologiczne. Wyposażenie naszej kuchni spokojnie wystarczy, by pożegnać się z bólem gardła.

Woda z solą na czerwone gardło

Kiedy mamy zaczerwienione, obolałe gardło, warto je przepłukać wodą z solą. Sól przyniesie ukojenie, ma też działanie antybakteryjne, więc może ona skrócić czas trwania infekcji. Taka płukanka z soli jest bezpieczna i mogą z niej korzystać nawet dzieci. Kiedy jesteśmy chorzy, warto płukać jamę ustną wodą z solą dwa razy dziennie. Ważne, by zachować odpowiednie proporcje soli do wody, na jedną szklankę ciepłej, przegotowanej wody potrzeba łyżeczki soli.

Płukanki ziołowe na ból gardła

W aptece można znaleźć specjalne mieszanki ziołowe, którymi można płukać obolałe gardło. Taki napar można jednak też przyrządzić w domu z:

  • rumianku,
  • tymianku,
  • szałwii.

Część tych ziół na pewno posiadamy w naszej kuchni, warto je mieć w razie nagłego przeziębienia. Zioła nawilżają śluzówkę i zmniejszają ból gardła, przyniosą chorym prawdziwą ulgę.

Miód na nawilżenie błony śluzowej

Kiedy jesteśmy chorzy, często mamy problem z wysuszoną błoną śluzową, która charakteryzuje się pieczeniem i drapaniem. Na suche gardło świetnie sprawdzi się miód, można go dodać do mleka, herbaty czy wody. Miód ma właściwości antybakteryjne, dlatego będzie pomocny w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji. Miód to naturalny środek na infekcje dróg oddechowych, jak i kaszel, nawet WHO zaleca jego stosowanie.

Domowe sposoby na chrypkę

Jeśli mamy problem z chrypkę, to także powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Pomóc w tym może miód, ale nie tylko, warto przygotować także kisiel z siemienia lnianego, który doskonale nawilża gardło. Innym produktem, który pomoże zwalczyć chrypkę, jest porost islandzki. Płucnica islandzka (porost islandzki) nawilża błonę śluzową i wzmacnia odporność, wykorzystywany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Kiedy borykamy się z przeziębieniem, warto wiedzieć, co pić na ból gardła i czym je nawilżać, najlepsze będą rozgrzewające herbaty z dodatkiem miodu, cytryny i może syropu np. malinowego.

Nawilżacz powietrza a chore gardło

Jeśli zależy nam na szybkim przezwyciężeniu bólu gardła, to warto zwrócić uwagę też na inne aspekty. Prozdrowotne napoje i płukanki mogą być niewystarczające, na to jak się czujemy, wpływa także nasze otoczenie! Zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, dlatego warto na bieżąco monitorować stan powietrza w naszym mieszkaniu. Dobrym pomysłem będzie kupienie nawilżacza powietrza, ciekawym rozwiązaniem mogą być te urządzenia, które umożliwiają aromaterapię, wtedy można wykorzystać też olejki eteryczne, które ukoją gardło. Nawilżacz powietrza może nam pomóc szybciej wrócić do zdrowia.

podobne treści

zostaw komentarz