Anemia przyczynia się do osłabienia organizmu i sprawia, że staje się on bardziej podatny na różne choroby. Jak wspomóc regenerację czerwonych krwinek i przyspieszyć powrót do zdrowia? Z naszego artykułu dowiesz się, co jeść i pić przy anemii, aby podnieść poziom żelaza i jego przyswajanie przez organizm.
- Co jeść na anemię, aby wyzdrowieć?
- Co pić przy anemii, by poziom żelaza wrócił do normy?
- Jak wspomagać przyswajanie żelaza?
Co jeść na anemię, aby wyzdrowieć?
Anemia to zaburzeniem układu krwionośnego związane z małą ilością czerwonych krwinek w organizmie człowieka. Często wiąże się z niewystarczającą ilością hemoglobiny we krwi, która wynika z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Powodów anemii może być klika, jednak do najbardziej popularnych należą utrata dużej ilości krwi (np. spowodowana obfitymi miesiączkami lub krwotokiem), a także niewłaściwa dieta.
Zatem, aby przywrócić równowagę erytrocytów we krwi, należy zastosować dietę bogatą w żelazo. Co jeść przy anemii? Produkty bogate w ten składnik to:
- Mięso, a zwłaszcza podroby mięsne (m.in. wołowina, cielęcina, indyk, wątróbka wieprzowa i wątróbka drobiowa);
- Ryby (np. łosoś, tuńczyk, sardynki, dorsz i makrela);
- Jaja;
- Produkty zbożowe (np. pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, amarantus, kasza jaglana i pęczak);
- Warzywa (m.in. burak, botwinka, pietruszka, groszek, fasolka, jarmuż i szczaw);
- Owoce (zwłaszcza te jagodowe jak porzeczka, malina, poziomka oraz suszone daktyle, figi, śliwki i morele);
- Orzechy (np. arachidowe, włoskie, laskowe i pistacje);
- Nasiona i ziarna (np. chia, siemię lniane, słonecznik i dynia).
Należy jednak pamiętać, że produkty odzwierzęce stanowią źródło żelaza hemowego, które jest łatwo przyswajalne — organizm absorbuje około 25% tego typu żelaza z dostarczanych mu pokarmów mięsnych. Natomiast produkty roślinne są bogate w żelazo niehemowe przyswajalne na poziomie około 10%. Dlatego oprócz tego, co trzeba jeść na anemię, należy dostarczać organizmowi także składki wspomagające wchłanianie żelaza.
Co pić przy anemii, by poziom żelaza wrócił do normy?
Jednym z najpopularniejszych napoi, które są polecane przy anemii, jest sok z buraków. Oprócz żelaza buraki są bogate w witaminę C i te z grupy B. Warto sięgnąć po soki z cytrusów — pomarańczy i grapefruita. Owoce te również stanowią źródło witaminy C niezbędnej podczas wchłaniania żelaza, co znacznie przyśpiesza powrót do zdrowia. Dobrym wyborem jest również sok z marchwi i aceroli. Możesz zdecydować się także na picie herbatek ziołowych — świetnie sprawdzą się napary z szałwii, mięty pieprzowej oraz rumianku.
Jak wspomagać przyswajanie żelaza?
W szczególny sposób przyswajanie żelaza wspomaga witamina C, której duże ilości znajdziesz w warzywach i owocach (m.in. kiszonkach, czerwonej papryce, natce pietruszki, pomidorze, kiwi, cytrynie, aceroli i grejpfrucie). Warto dostarczać organizmowi również kwas foliowy, witaminy B6 i B12 biorące udział w powstawaniu erytrocytów. Związki te są obecne m.in. w orzechach, produktach pełnoziarnistych, kapuście, mięsie i nabiale. W procesie przyswajania żelaza cenne są także miedź odpowiadająca za transport tego mikroelementu oraz kobalt wspomagający wchłanianie witaminy B12.
Stosując dietę bogatą w żelazo podczas anemii, należy pamiętać o tym, aby jak najwięcej tego składnika zostało zaabsorbowanie przez organizm. W ten sposób szybciej można wrócić do zdrowia. Jeśli Ty również znasz skutecznie sposoby podnoszące poziom żelaza we krwi, podziel się nimi w komentarzu.