Choroba dziecka to zawsze bardzo trudny moment dla rodzica. Ból gardła może być szczególnie dokuczliwy. Drapanie i pieczenie utrudnia przełykanie napojów i pokarmu, przeszkadza w mówieniu. Co robić pojawia się ból gardła u dziecka? Choć sytuacja jest trudna, można sobie z nią poradzić. Oto nasze sugestie na zwalczanie tej problematycznej dolegliwości!
Dziecko boli gardło, co robić?
Ból gardła, zarówno u osoby dorosłej jak i u dziecka, może być wywołany z różnych powodów. Ta dolegliwość u dziecka może wywołać infekcja bakteryjna lub wirusowa, należy obserwować chorego i sprawdzać, czy nie występują inne objawy. Zwykły ból może okazać się poważną anginą, a wtedy nie obędzie się bez leczenia antybiotykowego. Ważne, by szukać dodatkowych symptomów np. gorączka, bóle mięśni, katar, trudności w oddychaniu. Tego typu dolegliwości idące w parze z bólem gardła mogą oznaczać poważniejszą chorobę i wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza. Choć wszyscy wiemy, jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na ból gardła, to czasami nie odegnamy choroby zwykłą drogą “przeczekania”. Bardzo ważne jest jednak zachowanie spokoju i niewpadanie w panikę. Ból gardła to popularna dolegliwość, szczególnie u dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły, gdzie mogło zarazić się od koleżanki lub kolegi.
Co na ból gardła u dziecka?
Sam ból gardła nie jest poważnym zagrożeniem, ale jeżeli pojawią się inne dolegliwości, może okazać się, że jest to zaledwie jeden z symptomów poważniejszej choroby. Jeżeli jednak dziecko nie zgłasza innych problemów, to możemy spróbować poradzić sobie w łagodny sposób. Warto pamiętać o poprawnym nawilżeniu błony śluzowej gardła, co sprowadza się po prostu do picia dużej ilości płynów. Ból gardła u dziecka może nasilać się przez odwodnienie, warto więc pamiętać o regularnym piciu. Poza wodą dziecku można podawać ciepłą herbatę z miodem i imbirem. Taki napar może pomóc na ból gardła u dziecka, ponieważ miód wykazuje naturalne właściwości antybakteryjne. Popularna jest też słynna “solanka”, czyli intensywnie zasolona woda, która może łagodzić podrażnienia i zmniejszyć obrzęk. Przez swój specyficzny posmak może być jednak kłopotliwa, ta metoda płukania gardła jest zalecana dla starszych dzieci. Ból gardła u dziecka możemy próbować pokonać domowymi sposobami, jednak jeżeli pojawią się poważniejsze symptomy jak np. trudności w oddychaniu, gorączka, ropny nalot, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Co na ból gardła, syropy czy tabletki ?
Przez swój słodki smak i łatwiejszą do połknięcia konsystencję, syropy są często preferowane przez dzieci. Ich zadaniem jest nawilżenie gardła i działanie łagodzące. Syropy mogą też zawierać składniki przeciwbólowe np. Ibuprofen. Tabletki do ssania zalecane są dla starszych dzieci, w celu uniknięcia ryzyka zadławienia. Podobnie jak syropy, mają działać na podrażnione gardło jak balsam i pomóc w regeneracji. Tabletki do ssania także mogą zawierać ibuprofen lub paracetamol. Należy pamiętać, by przed podaniem jakichkolwiek leków skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i upewnić się, że dziecko nie jest uczulone.
Ból gardła u dziecka potrafi przysporzyć wiele bólu i stresu. Ważne jest, by nie bagatelizować żadnych objawów i być ostrożnym w działaniu. Zdrowie jest najważniejsze i wszelkie dolegliwości powinniśmy traktować poważnie!