Co na ból wątroby?

autor Lilia Szostak
9 odsłon/y

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Odpowiedzialna jest za detoksykację, oczyszcza naszą krew ze szkodliwych substancji (np. alkoholu), ale także za metabolizm i przetwarzanie składników odżywczych. Jedzenie zbyt ciężkich potraw, spożywanie dużej ilości alkoholu i poważne schorzenia wątroby mogą powodować ból. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka wskazówek.

Jak wyczuć, że boli wątroba?

Mimo że wątroba sama w sobie nie posiada zakończeń nerwowych, nie może więc samoistnie boleć, to może się powiększać i uciskać na pobliskie tkanki. Ból ten jest intensywny, promieniujący. Odczuć go można po prawej stronie, w górnej części brzucha, zaraz pod żebrami. Powoduje uczucie ciężkości, ścisku, wzdęcia. Możemy odczuwać też zmęczenie, nudności, zaparcia, trudności z trawieniem. Ból wątroby często może przenosić się na inne części brzucha, co dodatkowo utrudnia funkcjonowanie.

Co powoduje ból wątroby?

Ból wątroby często związany jest z nieprawidłową dietą, dlatego dobrze wiedzieć, jak zdrowo się odżywiać. To, co jemy, ma niezwykle istotny wpływ na działanie całego organizmu. Ból wątroby powoduje m.in. spożywanie przetworzonych, tłustych i bardzo obfitych dań. Przy nadwadze, cukrzycy, braku aktywności fizycznej takie odżywianie może prowadzić do poważnego schorzenia- stłuszczeniem wątroby.Dodatkowym obciążeniem dla wątroby jest, jeżeli ciężkie potrawy spożywane są w towarzystwie alkoholu, który ma katastrofalny wpływ na ten organ. Duże ilości napojów procentowych powodują liczne szkody w całym organizmie, ale to wątroba cierpi szczególnie, z racji na swoją detoksykującą funkcję. Ciągłe spożywanie alkoholu powoduje poważne szkody w tym organie,a ostatecznie może prowadzić do zaawansowanej choroby, jaką jest marskość wątroby. Innymi powodami może byćnowotwór i wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E (hepatitis), dlatego zaleca się regularne, kompleksowe badania.

Jak reagować na ból wątroby?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Jeżeli odczuwamy chroniczny, intensywny ból, to powinniśmy wybrać się lekarza specjalisty, najlepiej też do dietetyka, który doradzi, w jaki sposób dobrać odpowiedni jadłospis związany z dolegliwościami wątrobowymi. Najważniejsza jest profilaktyka i badania całego organizmu i upewnienie się, czy ból dotyczy wyłącznie wątroby. Należy też wykluczać (najlepiej całkowicie) napoje alkoholowe i ograniczać tłuste, obciążające potrawy. Istotny jest też regularny ruch fizyczny, który stanowi podstawę dobrego samopoczucia.

Co na ból wątroby?

Jeżeli odbyliśmy konsultacje z dietetykiem i lekarzem specjalistą, to należy obowiązkowo stosować się do zaleceń. Dodatkowo można zrównoważone odżywianie wspomagać odpowiednim nawodnieniem i piciem zielonej herbaty. Jej liście wspomagają detoksykację całego organizmu i mogą dać ulgę obciążonemu organizmowi. Na ból wątroby i trudności z trawieniem mogą też pomóc suplementy diety, w którym występuje Cholina (wspomaga metabolizm tłuszczów w wątrobie) i Lecytyna (wspiera przemiany tłuszczów w organizmie).

Ból wątroby może mieć kilka źródeł, dlatego konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Najważniejsze jest zaczęcie od podstaw, czyli szczegółowe badania, regularny ruch i zdrowa dieta. Warto dbać o zdrowie całego organizmu i stosować się do powyższych rad!

podobne treści

zostaw komentarz