Co pić przy biegunce? Jaka dieta podczas biegunki?

autor Milena Dębińska
713 odsłon/y

Biegunka to inaczej wodniste oddawanie kału w zwiększonej częstotliwości. Przyczyną biegunki jest zakażenie układu pokarmowego przez bakterie i wirusy. Może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ dochodzi do ogólnego osłabienia organizmu, może występować gorączka i dreszcze. Warto wtedy pić dużo wody, ponieważ biegunka może powodować odwodnienie.

Co powoduje biegunkę?

Rozwolnienie najczęściej spowodowane jest zakażeniem przez bakterie bądź wirusy, ale nie tylko. Może być tak, że rozwolnienie pojawiło się na wskutek przyjmowania niektórych leków, zatrucia metalami ciężkimi czy stresu. Biegunka pojawia się także przy nadczynności tarczycy, nietolerancji laktozy lub przy alergii pokarmowej, to także objaw zespołu drażliwego jelita (IBS) i efekt przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO).

Dieta zapierająca BRAT

Przy biegunce należy stosować dietę zapierającą, inaczej BRAT. W skład diety wchodzą:

  • banany,
  • wafle ryżowe,
  • ryż z jabłkiem,
  • tosty pszenne,
  • grysik na bulionie.

Co pić przy biegunce?

Przy objawach biegunki należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ nadmierne wypróżnianie może powodować odwodnienie. Dobrze jest też stosować elektrolity, które pomogą dobrze nawodnić organizm i uzupełnić minerały. Jednak co jeszcze poza wodą można pić przy rozwolnieniu?

Ajurwedyjska herbata na biegunkę

Zioła od zawsze miały dobry wpływ na nasz organizm, w walce z biegunką dobrze sprawdzi się ajurwedyjska herbata, która zawiera Elettaria cardamomum, Glycyrrhiza glabra, Tinospora cordifoliai i liść palczatki cytrynowej. Owoc kardamonu pomaga uspokoić układ trawienny. Korzeń lukrecji przywraca równowagę układu trawiennego i wzmaga apetyt, zaś trzon zielonej winorośli pomaga w przemianie materii i w rewitalizacji tkanek.

Kakao – domowy środek zapierający

Przy biegunkach warto pić ciepłe kakao, ponieważ ziarna kakaowca mają właściwości zapierające, dzięki czemu pomogą nam pozbyć się rozwolnienia, działa podobnie do węgla aktywowanego, i posiada właściwości zlepiające stolec.

Herbaty ziołowe na biegunkę

Skuteczne w walce z rozwolnieniem będą też ziołowe herbaty, które nie tylko mogą pomóc z problemem, ale będą też dobrym źródłem nawodnienia. W trakcie choroby zaleca się pić czarną herbatę, napar z kolendry, pierwiosnka, siemienia lnianego, do napoju możemy dodać odrobinę miodu i soli, dzięki czemu napój łatwiej nawodni nasz organizm.

Czego unikać przy biegunce?

Należy unikać potraw, które mają właściwości wzdymające, jak kapusta, fasola, należy też ograniczyć spożycie produktów ciężkostrawnych i bogatych w tłuszcze, ponieważ dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Nie powinno się pić napojów gazowanych i alkoholu, ponieważ działają drażniąco na organizm i mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu.

Biegunka mija samoistnie po zastosowaniu diety, jeśli jednak tak się nie dzieje, a objawy utrzymują się przez dwa tygodnie, należy udać się do lekarza, ponieważ może się okazać, że rozwolnienie jest spowodowane czymś innym niż bakterie czy wirusy.

podobne treści

1 komentarz

uwu 6 października 2022 - 10:45

Mi na biegunkę zawsze pomaga kakao, a dokładniej ziarna kakaowca. Poza tym to calkiem smaczna przekąska :D

odpowiedź

zostaw komentarz