Upał, aktywność fizyczna czy po prostu stres. Wszystko to może wpływać na pojawienie się nieestetycznych i mokrych plam na ubraniach. Pomimo tego, że jest to normalna reakcja organizmu, warto znać sposoby na to, żeby się nadmiernie nie pocić.
Dlaczego się pocimy?
Pocenie się jest procesem, dzięki któremu nasz organizm jest w stanie zachować odpowiednią temperaturę. Można powiedzieć, że jest to reakcja obronna przed przegrzaniem, czy nawet udarem. Pojawiający się na powierzchni skóry pot, chłodzi ją, dbając o odpowiednią termoregulację.
Dodatkowo, w procesie pocenia, nasz organizm pozbywa się szkodliwych metabolitów, takich jak mocznik, kwas mlekowy czy amoniak, oraz przydatnych elektrolitów, dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie się.
Co pić, żeby się nadmiernie nie pocić?
Naturalna metoda, którą warto wypróbować na pocenie się, to zioła. Można zakupić je w aptece, lub specjalnych sklepach zielarskich, w postaci gotowych mieszanek do przyrządzenia naparu lub tworzyć własne, stawiając na swoje upodobania smakowe.
Żeby się nadmiernie nie pocić, warto wybrać:
- szałwię,
- pokrzywę,
- skrzyp polny,
- korę dębu.
Zioła regulują gospodarkę wodną organizmu, działają moczopędnie, a obmywając nimi najbardziej potliwe miejsca, stabilizuje się pracę gruczołów łojowych.
Oprócz ziół ważne jest również odpowiednie nawadnianie się wodą mineralną o wysokiej jakości. Nadmierna potliwość pozbawia organizmu wody, którą trzeba uzupełniać. Sięgnąć można również po soki, szczególnie polecany jest pomidorowy, który świetnie wyrównuje poziom magnezu i potasu, utraconych w procesie pocenia.
Co robić, żeby się nie pocić?
Warto wspomóc działanie ziół dodatkowymi środkami, które od zewnątrz pomogą się tak nie pocić.
Antyperspirant
Dzięki zastosowaniu antyperspirantu blokuje się kanaliki potowe, co minimalizuje wydzielanie się potu. Dodatkowo można wybrać preparat perfumowany, który nie dość, że skutecznie chroni, to jeszcze pozostawia przyjemną woń i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Bloker
Blokery to zdecydowanie silniejsze antyperspiranty. Zawierają one w swoich składach najwyższe możliwe stężenie środków aktywnych, które blokują wydzielanie potu. Stosuje się je też odrobinę inaczej. Najczęściej bloker aplikuje się na miejsca narażone na nadmierną potliwość na noc, tak aby cały dzień móc cieszyć się suchą skórą.
Medycyna estetyczna
Jeśli opisywane wyżej metody nie spełniają swojej roli, można postawić na zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej, które już bardziej inwazyjnie walczą z nadmierną potliwością.
Najczęściej stosuje się ostrzykiwania z toksyny botulinowej, popularnego botoksu, który dezaktywuje gruczoły potowe i usypia ich aktywność praktycznie do minimum. Efekty tego zabiegu mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
Warto pamiętać, że oprócz tego co robić, żeby się nadmiernie nie pocić, szukać przyczyny tego stanu rzeczy. Potliwość wynikać może nie tylko z ciepła czy uprawniania sportu, ale może być objawem różnych chorób, więc jeśli coś nas niepokoi, to zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.