Piłki rehabilitacyjne, znane również jako fitball, mają uniwersalne zastosowanie. Z ich pomocą wzmocnisz lub rozluźnisz mięśnie, poprawisz kondycję, a także skorygujesz wady postawy. Jakie są ich rodzaje i dlatego warto kupić piłkę do ćwiczeń? Sprawdzamy.
- Piłka rehabilitacyjna, do ćwiczeń – korzyści ze stosowania
- Rodzaje piłek rehabilitacyjnych
- Jak wybrać piłkę gimnastyczną?
Piłka rehabilitacyjna, do ćwiczeń – korzyści ze stosowania
Piłka do ćwiczeń to świetne uzupełnienie codziennych treningów, a także zajęć rehabilitacyjnych. Aby wykonać na niej jakikolwiek ruch (a nawet po prostu siedzieć, czy leżeć), trzeba cały czas panować nad utrzymaniem równowagi. A to nie jest takie proste, szczególnie że konieczne jest aktywowanie mięśni głębokich, o których często się zapomina, a które stanowią podparcie dla kręgosłupa. Osoby, które posiadają słabe mięśnie głębokie, zwykle są przygarbione, a także wykazują niską odporność na przeciążenia.
Dzięki ćwiczeniom z piłką rehabilitacyjną zapobiegniesz wadom postawy lub je skorygujesz, a także zminimalizujesz problemy z kręgosłupem, bóle pleców i stawów. A skoro o tych ostatnich już mowa, piłkę do ćwiczeń warto zakupić, gdy ze względu na stawy nie możesz wykonywać części ćwiczeń – zwiększysz ich ruchomość, bez jednoczesnego obciążania.
Pozostałe właściwości piłek rehabilitacyjnych uzależnione są od ich rodzaju, dlatego przyjrzymy się im bliżej.
Rodzaje piłek rehabilitacyjnych
Największą popularnością cieszą się klasyczne piłki rehabilitacyjne, gimnastyczne, która posiadają gładką powierzchnię. Przeznaczone są do ćwiczeń, choć nie tylko. Piłki rehabilitacyjne służą też do siedzenia (zobacz na mildis.pl), mogą stanowić stałą lub czasową alternatywę dla krzeseł. Po co je stosować? Ponieważ zmniejszają obciążenie kręgosłupa, polecane są zwłaszcza tym osobom, które odczuwają bóle w odcinku lędźwiowym.
Kolejnym rodzajem piłek typu fit ball są wersje z wypustkami. Piłki sensoryczne, bo tak również są nazywane, oprócz tego, że wzmacniają mięśnie, to jednocześnie masują całe ciało. Wykorzystuje się je zwłaszcza podczas ćwiczeń korekcyjnych, a także rozluźniających.
Ciekawym typem są piłki z uchwytami, skaczące. Skierowane są głównie do dzieci, które z ich pomocą nie tylko ćwiczą, ale przede wszystkim bardzo dobrze się bawią.
Ostatni rodzaj, o którym chcielibyśmy napisać, to mini piłki rehabilitacyjne.
Jak wybrać piłkę gimnastyczną?
Wiesz już, jakie są korzyści ze stosowania piłki rehabilitacyjnej i nie zdziwi nas, jeśli właśnie myślisz o jej zakupie. Tylko czekaj jeszcze chwilę – mamy wskazówki, jak ją wybrać. Fitball dostępny jest w różnych rozmiarach, które trzeba dopasować do swojego wzrostu. Piłkę o średnicy 55 cm wybierz, gdy masz do 165 cm wzrostu. Osobom o wzroście od 166 do 175 cm zaleca się fitball o średnicy 65 cm, a wyższym – 75 cm lub 85 cm. Najważniejsze jest, aby siedząc na piłce, między udem a podudziem zachować kąt prosty.
Oprócz tego ważną kwestią jest grubość materiału – im jest on cieńszy, tym większe ryzyko pęknięcia. Na koniec zerknij, jakie może być maksymalne obciążenie piłki.