Teoretycznie wszystko jest w porządku. Wynika badań są w normie, nic ci nie dolega. A jednak nieustannie odczuwasz niepokój, nie możesz spać, skupić się na prostych czynnościach. Wszystkiemu może być winien długotrwały stres. Sprawdź, jak chroniczne napięcie wpływa na twoje zdrowie.
Wpływ stresu na zdrowie
Stres, o ile ma charakter krótkotrwały, nie jest niczym groźnym. Powoduje wydzielenie dodatkowej dawki adrenaliny, dzięki czemu człowiek jest zdolny do wysiłku, który w normalnej sytuacji byłby dla niego zbyt ciężki. Gdy emocje opadną, organizm jest zmęczony, lecz stosunkowo szybko się regeneruje i wszystko wraca do normy.
Coraz częściej można jednak spotkać się z tym, że ludzie cierpią na chroniczny, długotrwały stres, spowodowany m.in. brakiem stabilizacji finansowej, mobbingiem w pracy, czy nieustanną presją społeczną. Taki stres jest bardziej podstępny, ukryty, stale występuje na niskim poziomie, nie powodując skoków adrenaliny.
I choć jest niewidoczny, powoduje chudnięcie lub tycie (zajadanie stresów, jedzenie emocjonalne), problemy z niestrawnością, bóle brzucha czy wrzody żołądka. Chroniczny stres może również prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub nerwica. Pojawia się bezsenność, drażliwość.
Jak stres wpływa na zdrowie opisuje artykuł maxmag.pl/jak-stres-wplywa-na-zdrowie, sprawdź, jakie jeszcze spustoszenia w organizmie może powodować i dlaczego nie można go lekceważyć. A my podpowiemy, jak go pokonać.
Wysypiaj się
Najprostsze sposoby, choć nie tak spektakularne, zwykle są najskuteczniejsze. Dlatego naszą pierwszą propozycją jest wysypianie się. Dzięki temu twój organizm będziesz mieć czas na regenerację, wypoczynek. To wpłynie nie tylko na twoją kondycję fizyczną, ale również psychiczną.
Badania pokazują, że człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu dziennie! Przy czym liczy się nie tylko jego ilość, ale i jakość. Dlatego staraj się nie korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło (smartfon, telewizor, laptop) przed snem, spróbuj się wyciszyć. Możesz zastosować techniki relaksacyjne, medytację.
Natomiast rano, zamiast sięgać od razu po telefon, zrób krótki streching, rozciąganie.
Unikaj alkoholu i innych używek
Wiesz o tym, że alkohol zwiększa reakcję stresową organizmu? Choć początkowo może wydawać ci się, że lampka wina czy kufel piwa odprężają cię, wrażenie to jest mylne. W praktyce „procenty” są czynnikiem stresowym, ponadto wypłukują magnez z organizmu, który odpowiada m.in. za kondycję psychiczną.
Także zbyt duża ilość kawy będzie mieć niekorzystne działanie, zwłaszcza, jeśli już i tak masz problemy ze snem. Kawę oraz energy drinki zastąp yerba matą lub innym, naturalnym sposobem na koncentrację, a wieczorem, zamiast po kieliszek wina, sięgnij po melisę.
Medytuj
Medytacja uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów na stres, odprężenie się. Szczególnie jeśli połączysz ją z odpowiednią atmosferą, np. muzyką relaksacyjną, świecami i uspokajającymi olejkami eterycznymi (m.in. lawendowaym, rozmarynowym). Dzięki niej wyciszysz się, obniżysz poziom stresu, a także złagodzisz dolegliwości przy takich zaburzeniach jak depresja.
I co najważniejsze, masz do wyboru różne techniki medytacji, możesz wybrać takie, które najbardziej będą ci odpowiadać.