Wysoki cukier? Sprawdź, co robić, co pić na obniżenie cukru?

autor Milena Dębińska
1,K odsłon/y

Hiperglikemia może być bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu, kiedy zauważymy, że mamy zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – musimy reagować. Jak postępować w przypadku zbyt wysokiego cukru, czy istnieją domowe sposoby na zbicie cukru?

Jakie są objawy zbyt wysokiego cukru?

Objawy hiperglikemii różnią się w zależności od przyczyny, jak i typu cukrzycy. Jest to zależne od tego, czy zbyt wysoki cukier jest spowodowany niedoborem insuliny, czy może nieefektywnym zarządzaniem insuliny w organizmie. Objawy, które mogą wskazywać na podwyższony poziom cukru, to:

  • częstomocz,
  • suchość w ustach,
  • polidypsja,
  • osłabienie, senność,
  • bóle głowy,
  • suchość skóry,
  • zapalenie pęcherza.

Jak obniżyć cukier?

Jeśli wyskoki cukru zdarzają się często, warto udać się z tym do lekarza, diabetolog i dietetyk pomoże ułożyć dietę, która powinna zapobiec gwałtownym wzrostom cukru. Jeśli zależy nam na szybkim zbiciu cukru, możemy zastosować insulinę. Niewątpliwie, na poziom cukru ma też wpływ nasza dieta, jeśli zależy nam na tym, by poziom glukozy utrzymywał się w naszym organizmie, powinniśmy wybierać jedzenie o niskim indeksie glikemicznym.

Co pić na obniżenie cukru?

Woda przy stanach cukrzycowych jest bardzo ważna, zaleca się spożywać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Ponadto można pić inne produkty, które obniżają poziom cukru.

Ocet jabłkowy

Do szklanki wody zaleca się dodawać 20 ml octu jabłkowego, ponieważ ma on właściwości przeciwcukrzycowe. Jeśli wypijemy szklankę z octem przed posiłkiem bogatym w węglowodany, zapobiegniemy wysokim skokom cukru we krwi.

Mleko migdałowe

Regularnie picie mleka migdałowego i spożywanie orzechów, sprawia, że insulina we krwi pozostaje pod kontrolą, ponieważ migdały są odpowiedzialne za stabilizację poziomu cukru we krwi.

Wino

Picie jednej lampki wina może mieć dla naszego organizmu prozdrowotne właściwości, picie wina powoduje, że cukier jest mniej wchłaniany do organizmu, a to wszystko za sprawą polifenoli, które hamują enzymy, odpowiedzialne za rozkład węglowodanów złożonych. Może być zatem dobrym sposobem na regulację glukozy.

Woda z imbirem i cynamonem

Dobra na cukrzycę może być woda ze startym imbirem, goździkami, cynamonem i kurkumą. Kurkuma ma szereg różnych właściwości, w badaniach klinicznych dowiedziono, że kurkuma zmniejsza produkcję glikogenu i glukozy w wątrobie, ale też stymuluje większy pobór glukozy przez organizm.

Zielona herbata

Zielona herbata znana jest ze swych odmładzających właściwości, ponieważ jest źródłem antyoksydantów. Okazuje się, że niektóre badania pokazują, że ma też właściwości regulujące poziom glukozy we krwi, uwrażliwia organizm na działanie insuliny. Równie dobre dla diabetyków będą herbaty czarne lub z dodatkiem hibiskusa, który dodatkowo obniża ciśnienie krwi.

Morwa biała

To jedno z najczęściej polecanych ziół do picia przy chorobach cukrzycowych, ponieważ zmniejsza metabolizm cukrów złożonych i zapobiega nadmiernemu wchłanianiu się cukrów prostych w organizmie. Ponadto jest znana z tego, że zmniejsza apetyt na słodycze, co może być pomoce, jeśli mamy problem z utrzymaniem diety cukrzycowej.

Przy cukrzycy niezwykle istotna jest dobrze zbilansowana dieta. Zanim wprowadzimy nowe nawyki żywieniowe i spróbujemy obniżyć cukier naparem ziołowym lub koktajlem, warto skonsultować się z lekarzem. Niekontrolowane spadki cukru, również mogą być złe dla naszego zdrowia.

podobne treści

2 komentarze

Monte 30 sierpnia 2022 - 09:54

Morwa działa bardzo dobrze, piję już od jakiegoś czasu. Co prawda nie mam cukrzycy, ja jej używam by odstawić słodycze, skutecznie eliminuje mój głód na czekoladę!

odpowiedź
sceptyk 18 października 2022 - 11:04

Nie wiem czy jestem przekonana co do tego, że magiczny eliksir zbija cukier, gdyby tak było to nikt nie miałby cukrzycy :P

odpowiedź

zostaw komentarz