Co pić w ciąży? Jakich płynów muszą unikać ciężarne?

autor Milena Dębińska
415 odsłon/y

Kobiety w ciąży muszą przywiązywać szczególną wagę do swojej diety. Nie mniej ważne od tego, co jedzą, jest to, co piją. Co mogą pić w ciąży, a jakich płynów muszą unikać ciężarne? Wyjaśniamy poniżej!

Co można pić w ciąży?

Zarówno to, co się pije, jak i ilość płynów ma ogromne znaczenie dla zdrowia kobiety, ale również rozwijającego się dziecka.

Woda

Specjaliści podkreślają, że nie ma bezpieczniejszego napoju dla kobiet w ciąży niż woda. Ciężarne powinny wybierać tę dobrej jakości z odpowiednią ilością składników mineralnych, takich jak: magnez, jod, jony wapnia, z jednoczesną niską zawartością sodu.

Soki owocowe i warzywne

Innym, zdrowym wyborem są świeże soki. Są one doskonałym wyborem dla kobiet w ciąży z uwagi na zawarte w nich takie składniki odżywcze i witaminy, jak:

 • witamina C,
 • witamina A,
 • potas,
 • kwas foliowy,
 • błonnik,
 • magnez.

Sięgając po sok, warto pamiętać, że jest to produkt z wysoką zawartością cukrów owocowych, dlatego też warto rozcieńczać go wodą, aby pozbyć się nadmiaru kalorii.

Kawa i herbata

Kobiety ciężarne nie muszą rezygnować z picia kawy czy herbaty. Warto te napoje jedynie ograniczyć i znać zdrowsze alternatywy. Czarna i zielona herbata to źródło teiny, dobrze więc postawić na rooibos albo herbatę czerwoną, lub owocową, które są jej pozbawione.

Kawę natomiast, dobrze jest bardziej ograniczyć i wypijać maksymalnie kubek dziennie. Większa ilość może podnosić ciśnienie, albo obniżyć przyswajalność składników mineralnych. Zdrowym odpowiednikiem kawy klasycznej jest zbożowa, którą można pić bez ograniczeń.

Mleko i produkty mleczne

Ciężarne mogą i zresztą powinny sięgać po przetwory mleczne. Śmiało mogą wybierać mleko, najlepiej te 1,5-2%, kefiry, jogurty czy maślanki. Dodatkowo niezwykle zdrowe i smaczne są mleczne koktajle. Warto robić je samodzielnie w domu.

Napoje mleczne są doskonałym źródłem białka, wapni oraz probiotyków, mających bardzo dobry wpływ na układ odpornościowy i pokarmowy. Najlepiej sięgać po wyroby naturalne, a jeśli chcesz poprawić ich smak, śmiało można dorzucić do nich owoce. Nie wybieraj natomiast, gotowych sklepowych jogurtów i kefirów owocowych, które są dodatkowo dosładzane i posiadają sztuczne barwniki.

Jakich płynów muszą unikać ciężarne?

Kobiety w ciąży muszą w szczególności uważać na:

 • alkohol – nie ma żadnej dopuszczalnej ilości, którą mogą wypijać ciężarne,
 • słodzone i gazowane napoje – mają negatywny wpływ na organizm i mogą przyczyniać się do wzrostu masy ciała,
 • napoje energetyczne – udowodniono, że ich składniki mają negatywny wpływ na rozwijające się dziecko,
 • niepasteryzowane napoje, głównie mleko czy soki – mogą być źródłem niebezpiecznej bakterii i powodować groźne zatrucia,
 • niektóre zioła – mogą niekorzystnie wpływać na ciśnienie krwi, krążenie i sam płód.

Kobiety ciężarne w szczególny sposób muszą podchodzić do swojej diety. Z pozoru bezpieczne produkty mogą stanowić dla nich duże zagrożenie. Wiedząc, jakich płynów muszą unikać ciężarne i co pić w ciąży, można tak dobierać produkty, żeby było odpowiednie zarówno dla mamy, jak i dziecka.

podobne treści

1 komentarz

Marika 7 grudnia 2022 - 12:10

Ja w ciąży piłam baaardzo dużo kopru włoskiego, żeby mieć lepszą laktację :)

odpowiedź

zostaw komentarz