Jakie badania, testy na lamblie? Jak rozpoznać zakażenie lamblią?

autor Ina Ligocka
966 odsłon/y

Lamblioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez Giardia lamblia, często jest też nazywana giardiozą. Jednym z jej objawów jest biegunka. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać zakażenie lamblią i jakie testy wykonać, by ją wykryć.

Czym jest giardioza?

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z pierwotniakiem zwanym Giardia lamblia. Pasożytuje on w przewodzie pokarmowym, a dokładniej w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Lamblia występuje w dwóch postaciach: aktywnej, która jest odpowiedzialna za biegunkę oraz inne objawy, oraz nieaktywnej, wtedy zarażamy lambliozą innych.

Jak rozpoznać zakażenie lamblią?

Do zarażenia giardiozą dochodzi na wskutek zaniedbania higieny, zarażamy się, przypadkowo spożywając cysty lamblii. W większości przypadków przez nieumyte warzywa i owce, brudne ręce, jeśli mieliśmy kontakt z osobą, która była nosicielem oraz przez zanieczyszczoną wodę, może to być woda pitna lub ta w zbiornikach wodnych rekreacyjnych. Nierzadko właśnie przez to powstają kontrolowane epidemie w małych środowiskach, są to przedszkola, żłobki lub domy opieki społecznej. Równie często giardioza występuje u dzieci jak i u dorosłych. Większość infekcji wywołanych lambliozą jest bezobjawowa, tylko silniejsze pasożyty wpływają znacznie na pogorszenie stanu naszego zdrowia. Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie lamblią, możesz przeczytać więcej o objawach lambliozy u dzieci i dorosłych w innym naszym artykule.

Badania na lamblię

By potwierdzić obecność pierwotniaka Giardia lamblia, potrzebne są badania kału. Badanie wykonywane jest mniej więcej przez tydzień, ponieważ ważne jest pobieranie próbek stolca co drugi dzień. Jest to istotne, by przekonać się, czy cysty lamblii występują w naszym organizmie. Można też stwierdzić zakażenie przy badaniu endoskopii, jednak dużo rzadziej bada się dwunastnicę czy jelito cienkie. Innym sposobem umożliwiającym wykrycie giardiozy jest test immunoenzymatycznego, który stwierdza obecność antygenów za pomocą podwyższonego poziomu eozynofilii. W surowicy oznaczają się przeciwciała IGm oraz IgG, które są równoznaczne z potwierdzeniem choroby.

Jak zapobiegać zakażeniu lamblią?

Profilaktyka jest najważniejsza. Pamiętaj, by dokładnie myć warzywa i owoce, które zamierzasz spożyć, nie przyjmuj pokarmów nieznanego pochodzenia. Pij wodę tylko z odpowiedzialnych źródeł, nie pij więc wody ze strumyczków i rzek. Ważne jest przestrzeganie standardów sanitarno-higienicznych w instytucjach takich jak żłobki, domy pomocy społecznej i innych podobnych. Jeśli w twojej rodzinie znajdzie się osoba zarażona giardiozą, to odizoluj się od niej w celu uniknięcia zakażenia. Jeśli już przeszedłeś chorobę, pamiętaj, by przez około dwa tygodnie nie korzystać z basenu czy innych zbiorników rekreacyjnych, ponieważ dalej możesz narazić innych na lambliozę.

podobne treści

zostaw komentarz