Jakie są przyczyny skoliozy u dzieci? Skąd skolioza u dzieci?

autor Milena Jamróz
334 odsłon/y

Zdrowy kręgosłup to coś, o czym słyszymy w dorosłym życiu dość często, jednak gdy byliśmy dziećmi, temat ten pojawiał się w szkole i w naszych domach niemal codziennie. Większość rodziców dba o to, aby kręgosłup, zwłaszcza w fazie wzrostu dziecka, był traktowany jak najlepiej – jeśli nie przyłożymy się do tego w odpowiednim czasie, skolioza może być nieodwracalna. O tym, jakie dokładnie są przyczyny skoliozy u dzieci, przeczytasz w poniższym artykule.

Skąd skolioza u dzieci? Rodzaje skoliozy

Temat skoliozy kręgosłupa u dzieci jest szeroki, i jeśli chodzi o jej przyczyny, można by napisać na ten temat całą książkę. W prostym ujęciu można jednak powiedzieć, że skrzywienia kręgosłupa mogą być nabyte i wrodzone. Jak mówią aktualne dane, 80 procent przypadków to właśnie krzywizny nabyte, które wytwarzają się u dziecka na skutek różnych nawyków i braku ruchu. Jeśli natomiast chodzi o skoliozę wrodzoną, to często pojawia się ona przy różnego rodzaju chorobach, z jakimi dziecko przychodzi na świat, na przykład artrogrypozie, która charakteryzuje się przykurczem stawów. Tego typu choroby, które powodują słabość lub zanik mięśni i różnego rodzaju wady rozwojowe wpływają także na kręgosłup, który nie rozwija się prawidłowo.

Najczęściej jednak przyczynami skoliozy są: za mała ilość ruchu, noszenie w okresie szkolnym zbyt ciężkiego i niewyprofilowanego tornistra, a także duża liczba godzin w ciągu dnia, spędzona przed ekranem komputera lub książką, w pozycji siedzącej. Wszystkie te czynności obciążają kręgosłup i powodują późniejszą krzywiznę pleców.

Skolioza u małych dzieci a możliwości leczenia

Jeśli chodzi o skoliozę, występują tutaj różne konfiguracje. Kręgosłup może być wygięty w jedną lub drugą stronę, często skrzywienie związane jest także ze zjawiskiem „okrągłych pleców”, czy wręcz garbem. Jeśli zauważymy, że plecy naszego dziecka zaczynają być skrzywione, należy skonsultować się z lekarzem. W większości przypadków skoliozę udaje się skorygować za pomocą specjalnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, tutaj jednak jest istotne, aby były one stosowane regularnie, najlepiej przez kilka lat. Jeśli jednak skrzywienie przekroczy 20 stopni w skali Cobba trzeba będzie pomyśleć o specjalnym gorsecie ortopedycznym, który może być noszony tylko na noc, lecz często jest wymagany także w dzień. W innych przypadkach, gdy skrzywienie jest naprawdę duże, zaleca się rozważenie operacji kręgosłupa.

Jak dbać o kręgosłup?

Aby uniknąć skalpela, warto o kręgosłup dziecka zadbać już w najwcześniejszych latach. Jeśli obserwujemy, że nasza pociecha garbi się, lub kształt pleców nie jest regularny, należy skonsultować sprawę z lekarzem ortopedą. Warto jednak dbać o zdrowe nawyki – zachęcać dziecko do regularnych ćwiczeń oraz dopilnować, aby siedziało przy biurku w odpowiednich warunkach. Podstawą będzie tutaj dobranie odpowiedniego oparcia, oraz dopasowanie wysokości biurka do długości rąk i wzrostu dziecka.

podobne treści

1 komentarz

Lambada 21 kwietnia 2022 - 07:20

Piszecie, że operacja kręgosłupa to ostateczność, ja miałam i jestem zadowolona. Fakt, że trochę mi to przeszkodziło w nauce i przez pewien czas musiałam być na indywidualnym, ale niestety gorsety w pewnym stadium już po prostu nie działają…

odpowiedź

zostaw komentarz