Jednym z najpowszechniej stosowanych olei w kuchni zdecydowanie jest ten rzepakowy. Niektórzy uważają, że wszelkiego rodzaju tłuszcze są złe, warto jednak pamiętać, że najistotniejsze będzie to, po jaki konkretnie produkt sięgamy. Olej rzepakowy występuje w dwóch głównych odsłona – rafinowany i nierafinowany – czym się różnią? Co wybrać dla zdrowia?
Olej rzepakowy – charakterystyka
Olej rzepakowy to produkt zaliczany do tłuszczy roślinnych, z racji tego, że wytwarzany jest z nasion rzepaku. Jednocześnie, co wielu może zaskoczyć, uważany jest on za jeden ze zdrowszych tłuszczy. Co więcej, w Polsce cieszy się on wyjątkowo dużą popularnością, łatwo znaleźć go na półkach sklepowych, często gości na naszych kuchniach i co istotne – jest stosunkowo tani. Wprawdzie kiedyś nie był kojarzony zbyt dobrze, z racji posiadania szkodliwych kwasów erukowych, jednak metody uprawy się zmieniły i już dawno nie ma z tym problemu.
Co więcej, olej rzepakowy bogaty jest w wiele pozytywnych dla zdrowia witamin i minerałów, choć na jego prozdrowotne właściwości ma też wpływ to, w jaki sposób jest wytwarzany. Do dyspozycji mamy dwa rozwiązania – olej nierafinowany i rafinowany. Czym się różnią?
Olej rzepakowy nierafinowany – czym jest?
Nierafinowany olej rzepakowy tłoczony na zimno to zdrowa wersja oleju (spichlerz-zdrowia.pl), którą szczególnie zaleca się do codziennego spożywania. Można go z powodzeniem stosować bez podgrzewania, na przykład do sałatek i innych dań na zimno. Jego wytworzenie także wygląda inaczej, bowiem pozyskuje się, bo poprzez wyciskanie nasion rzepaku przy wykorzystaniu niskiej temperatury, przez co zachodzą naturalne procesy opierające się o tarcie pomiędzy poszczególnymi nasionami. Plusem jest także fakt, iż nie dodaje się do niego żadnych sztucznych składników. Posiada liczne właściwości prozdrowotne, bogactwo kwasu omega-6 i omega-3, dzięki czemu wspomaga obniżenie cholesterolu czy funkcjonowanie układu krwionośnego. Dodatkowo wymienia się też tutaj witaminę A, E, K.
Olej rzepakowy rafinowany – cechy
Olej rafinowany od nierafinowanego różni się tym, że jest on używany do smażenia i podgrzewania, poza tym ten typ produktu uzyskuje się poprzez zastosowanie bardzo silnych czynników chemicznych, między innymi rozpuszczalników i przy okazji stosuje się do tego bardzo wysokie temperatury. Jest tani, można na nim smażyć i piec, ale jednocześnie jest on pozbawiony najistotniejszych składników odżywczych. Niestety ten typ oleju nie należy do najzdrowszych, jako że nienasycone kwasy tłuszczowe zmieniają się w szkodliwe tłuszcze trans. Produkt ten jest też w znacznej mierze pozbawiony dobroczynnych składników mineralnych i witamin – występuje ich zdecydowanie mniej, niż w odpowiedniku nierafinowanym.
Olej rzepakowy rafinowany czy nierafinowany?
Pod wieloma względami olej rzepakowy nierafinowany jest zdrowszą alternatywą. Wystarczą jedynie dwie łyżki dziennie dodać do posiłku, by dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli chodzi o wartości prozdrowotne, znacznie przewyższa on olej rafinowany, jednak nie można na nim smażyć, co zdecydowanie możliwe jest w drugim przypadku. Najlepiej sprawdza się do dań, które nie zostają poddane obróbce termicznej, czyli są podawane na zimno. Olej rzepakowy rafinowany, z racji tłoczenia w wysokich temperaturach wytraca sporą część swoich prozdrowotnych składników – nie zostaje ich całkowicie pozbawiony, jednak nie jest on już tak zdrowy, jak jego nierafinowany odpowiednik. Poza tym doskonale sprawdza się przy pieczeniu i smażeniu i pod tym względem uważany jest za jeden z lepszych tłuszczy.
1 komentarz
Zawsze wydawało mi się, że olej rzepakowy jest koszmarnie niezdrowy, a tu proszę – wystarczy tylko wiedzieć, jaki rodzaj wybrać i po kłopocie :)