Są takie rzeczy, do których obecności jesteśmy tak przyzwyczajeni, że kompletnie nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Sytuacja zmienia się diametralnie w momencie, gdy ich zabraknie. Znasz to? Z pewnością! Jedną z takich rzeczy jest na przykład… parawan medyczny. To prosta rzecz, ale zdecydowanie poprawia komfort pacjenta. Co warto wiedzieć o parawanie medycznym?
- Parawan medyczny – co warto o nim wiedzieć?
- Podział parawanów medycznych
- Rodzaje parawanów lekarskich
Parawan medyczny – co warto o nim wiedzieć?
W sytuacji, gdy jesteśmy pacjentami, czy towarzyszymy komuś podczas wizyty u lekarza, często korzystamy z korzyści, jaką daje parawan medyczny. To on daje nam prywatność. Dzięki tego typu osłonie nie wstydzimy się, gdy zachodzi konieczność rozebrania się. Takie parawany medyczne najczęściej właśnie po to się stosuje. Dzięki nim jest się osłoniętym podczas badania w gabinecie lekarskim lub w szpitalu.
Mało kto z nas wie, że jest wiele rodzajów parawanów lekarskich. Ale warto poszerzyć swoją wiedzę i sprawdzić, czym się charakteryzują. Najpopularniejsze parawany medyczne oglądniesz m.in. na www.innow.pl, gdzie można poznać ich rodzaje i przeczytać ich charakterystykę. W jednym miejscu możesz porównać je ze sobą. Choć taki parawan szpitalny raczej jest niezbędny tylko w gabinetach lekarskich, szpitalach i innych tego typu placówkach, to nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się konieczny jego zakup.
Podział parawanów medycznych
Choć zapewne wielu z nas nie interesowało się dotychczas tematem, to warto wiedzieć, że da się dokonać podziału parawanów szpitalnych. Czym się przede wszystkim różnią?
Kluczowy może wydać się podział uwzględniający wielkość parawanu szpitalnego. Z uwagi na konstrukcję często nie może być zbyt szeroki, więc aby powiększyć jego powierzchnię, dokłada się skrzydła. Z tego powodu zasłony medyczne da się podzielić na jedno- i wieloskrzydłowe. Oczywiście wszystko po to, by zapewnić pacjentowi maksimum prywatności.
Najpopularniejsze są parawany jednoskrzydłowe. Te spotkamy w większości gabinetów lekarskich. Kupić można też parawan medyczny dwuczęściowy. Taki sprawdza się zwłaszcza do osłony łóżek szpitalnych. Aby w pełni odosobnić pacjentów leżących, można kupić parawan lekarski 3-częściowy. Zazwyczaj ma szerokość minimum 200 cm. Takie parawany wieloczęściowe da się składać, aby łatwiej je było przechowywać i dopasowywać do potrzeb.
Ale to nie wszystkie możliwości. Okazuje się, że nabyć można również parawan teleskopowy. W jego przypadku zakres regulacji szerokości jest banalnie prosty. Po prostu rozsuwa się zasłonę medyczną do pożądanej szerokości.
Warto wiedzieć, że da się kupić również dodatkowy ekran do parawanu lekarskiego. W zależności od typu zasłony nakłada się go na ramę parawanu lub doczepia do teleskopowej rury ściennej.
Rodzaje parawanów lekarskich
Trzeba zwrócić uwagę na to, że to jeszcze nie wszystkie różnice, jakie da się zaobserwować, porównując ze sobą parawany do gabinetów medycznych. Kluczowy jest też sposób montażu zasłony. Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są parawany medyczne na kółkach. W zależności od okoliczności można przestawić je w każde miejsce, czy zmienić kąt ich ustawienia. Takie parawany medyczne przejezdne zwykle mają jednak znacznie mniejszą powierzchnię.
Drugim typem zasłon do gabinetów lekarskich i szpitali, są te montowane do ściany lub sufitu. Z uwagi na inwazyjny montaż są mniej popularne. Jednak doskonale sprawdzają się w szpitalach. Z racji swojej szerokości takie osłony pozwalają na odgrodzenie od siebie pacjentów leżących na sali, co daje im poczucie prywatności.
2 komentarze
Życzę sobie, żeby ten tekst dotarł do jak największej liczby medyków, bo w tym kraju komfort pacjenta stawiany jest na ostatnim miejscu…
No te parawany są rzeczywiście praktyczne. Problem w tym, że w większości szpitalach nie dbają o parawany.