Ból korzonków – czym jest? Objawy, leczenie

autor Izabela Konarska
487 odsłon/y

Korzonki nerwowe to włókna nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego między kręgami. Są bardzo delikatne i posiadają wrażliwą strukturę. Dlatego też zapaleniu korzonków, towarzyszy ogromnym i rozległy ból. Skąd biorą się dolegliwości związane z korzonkami? Jakie są ich objawy i metody leczenia? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

1. Przyczyny zapalenia korzonków

Jedną z głównych przyczyn zapalenia korzonków jest ucisk na korzeń nerwowy. Do problemów z korzonkami przyczyniają się również niektóre choroby kręgosłupa jak skolioza, dyskopatia czy choroba zwyrodnieniowa. Również przeciążenie kręgosłupa podczas wzmożonej aktywności fizycznej, ćwiczeń, dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów może spowodować problemy z korzonkami. Także podczas wykonywania zbyt szybkich i gwałtownych ruchów, możemy doprowadzić do uszkodzenia krążka międzykręgowego czyli innymi słowy, może wypaść dysk.

Do problemów z korzonkami przyczyniają się również takie czynniki jak:

choroby zapalne stawów i kości,
infekcje wirusowe lub bakteryjne,
stres,
otyłość,
zbyt mała aktywność fizyczna,
choroby przewlekle jak cukrzyca, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych itp.

2. Objawy zapalenia korzonków

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia korzonków jest nagły, ostry ból w dolnej partii pleców, promieniujący na pośladki oraz wzdłuż rąk lub nóg. Ból promieniujący na dolne partie ciała oraz do rąk, to tzw. rwa kulszowa natomiast ból pojawiający się w okolicy lędźwiowej, to lumbago. Zdarza się, że ból pojawia się również w górnej części pleców i promieniuje do karku albo do stawu ramiennego. Niezależnie od tego, w której partii ciała pojawia się ból, jest on tak silny że nie można nawet wstać z łóżka. Do tego często pojawiają się dodatkowo mrowienia, odrętwienia, utrata siły w nogach i rękach, bolesne skurcze mięśni. W niektórych przypadkach, pojawiają się także problemy z oddawaniem moczu lub stolca, gorączka oraz bóle głowy.

3. Metody leczenia zapalenia korzonków

Osoby zmagające się z zapaleniem korzonków, muszą przez kilka najbliższych dni leżeć w łóżku. Ma to na celu odciążenie kręgosłupa. Samo leczenie korzonków, opiera się na łagodzeniu bólu poprzez zastosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych, leków rozluźniających mięśnie które w sytuacji zapalenia korzonków, stają się bardzo napięte. Dużą ulgę przynoszą także masaże i ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które nie tylko minimalizują ból ale pomagają również wzmocnić kręgosłup. Czasem stosowane są także zabiegi krioterapii (poddawanie ciała na maksymalnie trzyminutowe działanie bardzo niskich temperatur co działa przeciwbólowo), laseroterapii oraz nagrzewanie lampą, co ma na celu rozluźnienie spiętych mięśni. Jednak ponad wszystko, zalecany jest odpoczynek i spędzanie jak najwięcej czasu w pozycji lezącej. Niewyleczone do korzonki mogą doprowadzić do powstania niedowładu a wtedy jedynym ratunkiem, jest operacja.

Wydawać by się mogło, że bóle korzonków to nic wielkiego. Jak się jednak okazuje, właśnie te z pozoru niewinne dolegliwości mogą dać się mocno we znaki i mieć katastrofalne skutki, jeśli nie zareagujemy w porę i nie podejmiemy odpowiedniego leczenia.

podobne treści

zostaw komentarz