Jak leczyć lamblie u psa?

autor Ina Ligocka
611 odsłon/y

Giardia lamblia to pierwotniaki wywołujące chorobę pasożytniczą zwaną lambliozą lub inaczej giardiozą. Zarazić się mogą dzieci, dorośli, a nawet zwierzęta. Choroba bywa bardzo obciążająca dla zwierząt. Warto zadbać o profilaktykę i higienę, w poniższym artykule wyjaśnimy wam jak można wyleczyć giardiozę u psa.

Co to jest lamblia?

Giradia intestinalis lub Giardia lamblia to pasożyt, który wywołuje lambliozę. Pierwotniak pasożytuje najczęściej w jelitach ssaków, pobierając z niego substancje odżywce. Tak samo narażony jest na niego nasz pies jak i my, ludzie.

Jak dochodzi do zakażenia giardiozą przez psa?

Pieski są dużo bardziej narażone na kontakt z cystami lamblii, ponieważ są one najczęściej w kale. Tak naprawdę każdy spacer z naszym czworonogiem może okazać się powodem zakażenia. Cysty giardii w zwierzęcych odchodach mogą żyć nawet do trzech tygodni, jeśli twój zwierzak ma problem z koprofagią, zachowaj czujność. Cysty możemy także przypadkiem przenieść na butach, sierści do naszego domu. Najczęstszym powodem lambliozy u dorosłych jest skażona woda, działa to też na nasze futrzaki.

Objawy lambliozy u psa

Jeśli twój pies lub kot jest silny i zdrowy, jest duża szansa, że chorobę będzie przechodził bezobjawowo. Wtedy nie ma większych powodów do zmartwień, jednak pupil dalej może roznosić cysty giardii, zarażając przy tym ciebie lub inne zwierzęta. Najbardziej podatne na chorobę są młode zwierzęta, które nie ukończyły roku. Pierwsze objawy mogą pojawić się już kilka dni po zażyciu cysty. Charakteryzują się one:

  • biegunką,
  • wzdęciami i skurczami brzucha,
  • mdłościami i wymiotami,
  • odwodnieniem.

Jeśli zauważysz te niepokojące objawy, udaj się do weterynarza. Lamblioza z łatwością prowadzi do odwodnienia, co może być bardzo niebezpieczne dla naszego zwierzęcia. Lamblioza może wywołać niedożywienie, a co za tym idzie: gorsza kondycja fizyczna, ogólne osłabienie i zmatowiała sierść. Nie neguj tych objawów, gdyż skrajna giardioza może spowodować śmierć pupila z powodu odwodnienia.

Jak leczyć lamblię u psa?

Rozpoznanie lamblii jest takie samo jak w przypadku człowieka, jednak u zwierząt proces leczenia może być znacznie dłuższy. Dokładnie jak w przypadku człowieka, najpierw by stwierdzić obecność pierwotniaków, należy wykonać badanie kału. Cysty są wydalane w różnych odstępach czasowych, dlatego też próbki stolca powinno pobierać się co drugi dzień. Po zdiagnozowaniu giardiozy będą konieczne tabletki zwalczające pasożyty. By zapobiec nawrotom, zadbaj o odpowiednią higienę s swoim domu. Odkaź wszystkie miejsca, w których podejrzewasz obecność cyst, jak np. legowiska, miski, kojce. Dobrze też wyprać wszystkie zabawki psa. Lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze także specjalistyczny szampon, który ma pomóc zwalczyć cysty lamblii.

Ze względu na cykl życia pasożyta, możliwe, że leczenie będzie trwało dłużej niż po jednej serii leków. Warto uzbroić się w cierpliwość i starannie dezynfekować miejsca, w których przebywa pies, by uniemożliwić powrót pasożytom.

podobne treści

1 komentarz

Zosia 2 sierpnia 2022 - 08:50

Mój pies borykał się z lambliozą, którą złapał od… szczurków mojej siostry! Cały dom był do wyleczenia przez te gryzonie, ale wszystko dobrze się skończyło ;)

odpowiedź

zostaw komentarz